Gelişen piyasalar döviz kaybediyor

Gelişen piyasalar döviz kaybediyor

Fitch: Gelişen piyasa döviz rezervlerindeki derin düşüş devam edecek gibi

A+A-


Fithc Raitings rarafından yayınlanan raporda gelişen piyasaların döviz rezervlerinin 2014 Haziran ayından bu yana 524 milyar dolar gerilediği ve 2008-2009 dönemindeki düşüşü aşan bu gerilemenin devam edecek gibi göründüğü ifade edildi.

Gelişen Piyasalarda resmi döviz rezervlerinin 2014 Haziran ayında ulaştığı 8.17 trilyon dolarlık zirvesinden bu yana aylık ortalama 58 milyar dolar azaldığını belirten Fitch, bu düşüşte en büyük payın Çin ve Rusya'ya ait olduğunu ancak, diğer yerlerde de kayda değer düşüşler yaşandığını belirtti. Toplam rezervlerin yıllık bazda düşüşünü ise 2014 Aralık ayından bu yana devam ettirdiği belirtildi.

Fitch'in raporu şöyle sürdü:  "Tipik olarak rezervlerdeki düşüşler bilanço baskılarını ve/veya merkez bankalarının döviz piyasalarına müdahalelerini yansıtıyor.  Gelişen piyasalarda kur esnekliğinin eskiye oranla daha yüksek olması ve daha önce rezerv biriktirme çabaları anlık kaygıların hafiflemesini sağladı. Ancak bu durum daha fazla emtia fiyatlarının
seyrine, küresel piyasaların tepkilerine ve eninde sonunda ABD'nin faiz oranlarına daha çok bağlı

Gelişen piyasa rezervelerinde böylesi keskin düşüşlerin yaşandığı tek dönem 2008 Eylül ayı ile 2009 Nisan ayları arasında olmuştu. Ancak gelişen piyasalarda rezerv düşüşü 1998 asya krizi ile başladı Daha sonra bu süreç Çin'in etkisiyle azaldı ve Ancak şimdilerde yaşanan düşüş pek çok açıdan farklılıklar gösteriyor.

Gelişen piyasaların döviz rezervlerinin değişiminde etkili olan temel unsurlar, Değerleme değişimleri, emtia fiyatları ve 29
gelişen piyasa içinde yaşanan sermaye çıkışları olarak sayılabiir. 2014 başından bu yana oransal olarak en büyük döviz kaybı yaşayan ülkeler Fitch'in hesaplarına göre, Nijerya, Rusya, Malezya, Romanya, Güney Afrika, Macaristan oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.