Gıdadaki enflasyon düşürülecek

Gıdadaki enflasyon düşürülecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de gıda enflasyon oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Türkiye'de gıda enflasyonunun yüksek seyrinin yanı sıra gıda fiyatlarındaki aşırı oynaklığın genel enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliği olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Şimşek, "Temel müdahale alanlarını belirledik, yakın zamanda üretici birliklerine destekler, lojistik destekleri, standartların mevzuata yansıtılması gibi hususlarda radikal adımları hayata geçireceğiz." dedi.

Şimşek, gıda ürünlerinin hane halkı bütçesinde yüksek paya sahip olduğuna işaret ederek, enflasyon sepetinde de gıdanın payının yüzde 21,7 olduğunu hatırlattı.

Aksaklıkları gidereceğiz

Sadece enflasyon görünümü açısından değil, gıda sektörünün uzun vadeli stratejik konumu nedeniyle de gıda piyasasında arz ve fiyat oluşumuna dair aksaklıkların giderilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Şimşek, hükümetin de bu konuya öncelik verdiğini, hem tüketicilerin hem de üreticilerin haklarının korunduğu ve piyasa mekanizması içerisinde en optimal çerçevenin ortaya çıkacağı modeller üzerine çalışıldığını ifade etti.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin de çalışmalarını bu çerçevede yürüttüğünü anlatan Şimşek, "Merkez Bankasının sekreterya görevini üstlendiği komite, gıda ve tarım ürünlerindeki üretim, arz zinciri ve dış ticaret gelişmelerinin yanı sıra tarımsal üretime ilişkin mevcut düzenlemeler ve vergi ile teşvik sistemlerinin fiyat oluşumu üzerindeki etkilerini yakından izleyerek, fiyat istikrarını destekleyici ve enflasyondaki öngörülebilirliği arttırıcı tedbir önerileri geliştirmeyi ve uygulamaya koymayı amaçlıyor." dedi.

Erken uyarı sistemi devreye girecek

Gıda ürünlerinde sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla oluşturulan erken uyarı sistemi ile olağandışı fiyat artışlarının yaşandığı ürünlere yönelik kısa vadeli tedbirlerin geliştirildiğini anlatan Şimşek, sistemden elde edilen sinyaller neticesinde kuru bakliyat, buğday ürünleri, unlu mamüller ve çeşitli taze meyve-sebze ürünlerine ilişkin kısa vadeli tedbir önerilerinin komitede tartışıldığını kaydetti.

Şimşek, "Örneğin bu kapsamda ithalat bağımlılığının yüksek olduğu nohutta yüzde 19,3 olan gümrük vergisi, Bakanlar Kurulu kararı ile yerli üretimin devreye gireceği temmuz ayına kadar sıfırlandı." ifadelerini kullandı.

Domates, biber, salatalık, patlıcan ve kabak gibi yazın tarlada yetişen, kışın ise yoğun olarak seralarda yetiştirilen ürünlerin özellikle sonbahar ve kış aylarında yoğun olarak ihraç edilmesinin mevsimsel koşulların beklenmedik etkileri ile birleşerek arz ve fiyat dalgalanmalarını derinleştirebildiğine dikkati çeken Şimşek, komitenin bu etkileri sınırlandıracak mekanizmalar üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığını bildirdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.