Goldman, Fed faiz artışı beklentisini öne çekti

Goldman, Fed faiz artışı beklentisini öne çekti

Goldman Sachs ekonomistleri Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) 2022 Temmuz ayında faizi artıracağını tahmin etti. Kurum ekonomistlerinin önceki tahminleri Fed'in 2023 yılında faiz artışına gideceği yönündeydi.

A+A-

ABD'de enflasyonun seyri kurumların para politikasına ilişkin beklentilerinde revizyonlara neden oluyor.

Goldman Sachs ekonomistleri enflasyon nedeniyle Fed'in faizi 2022 Temmuz ayında artıracağını öngördü. Goldman Sachs ekonomistlerinin önceki beklentisi faizin 2023 yılında artırılacağı yönündeydi.

Kurum ekonomistleri müşterilere ilettikleri notta varlık alımlarının azaltılmasına yönelik programın bitmesinin ardından Fed'in politika faizini artıracağını belirtti. Ekonomistler ikinci faiz artışı için Kasım 2022 tarihini öngörürken, bu faiz artışlarını takiben bir yıllık süre içinde Fed'den iki faiz artışı daha gelmesinin olası olduğuna dikkat çekti.

Powell'ın son enflasyon yorumu dikkat çekmişti

Daha önce enflasyonun geçici olduğunu belirten Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen hafta yaptığı açıklamada enflasyona ilişkin tonunu değiştirdiği görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının tahvil alımlarını yakın bir zamanda azaltmaya başlayacağını, ancak faiz artırımı konusunda sabırlı davranmaya devam edeceğini söyleyerek, inatla yüksek seyreden enflasyona ilişkin endişelerini daha yüksek bir tonda dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.