Goldman Sachs'tan Türkiye'ye "cari açık" uyarısı

Goldman Sachs'tan Türkiye'ye "cari açık" uyarısı

Goldman Sachs, artan emtia fiyatlarına ve Ankara'nın faiz oranlarını yükseltmedeki isteksizliğine atıfta bulunarak, Türkiye'de cari açığın bu yıl 32 milyar dolara yükselmesini beklediğini bildirdi.

A+A-

Goldman Sachs, Ukrayna'daki savaş nedeniyle artan emtia fiyatlarına ve Ankara'nın faiz oranlarını yükseltmedeki isteksizliğine atıfta bulunarak, Türkiye'nin cari açığının bu yıl 32 milyar dolara veya GSYİH'nın %4'üne yükselmesini beklediğini bildirdi. Kurumun önceki tahmini %2,5 seviyesindeydi.

Wall Street bankası, ithalata bağımlı Türkiye'de kronik olarak olumsuz olan ticaret dengesinde, Ruslar da dahil olmak üzere yabancılardan gelecek gayrimenkul alımlarıyla bir miktar rahatlama sağlanacağını belirtti.

Ancak Goldman'a göre bu girişler, artan cari açığı finanse etmekte yetersiz kalacak ve "hem (resmi döviz) rezervler hem de Türk Lirası baskı altına girecek. Yüksek emtia fiyatları, "Türkiye'nin cari hesabının ayarlanmasını kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştıracak"

Goldman, "Şimdi Türkiye'nin cari açığını 2022'de GSYH'nın %4,0'ı (önceki %2,5) olarak tahmin ediyoruz" ve "yetkililer bir kez daha iç talepteki yavaşlamaya direnip büyümeyi zorlasalar" bu daha fazla olabilir dedi.