Goldman Sachs'tan yeni Türkiye büyüme tahmini

Goldman Sachs'tan yeni Türkiye büyüme tahmini

Goldman Sachs, 2021 yılı için yüzde 4 olarak Türkiye büyüme beklentisini yüzde 6'ya çıkardı. Kurum Türk Lirası'nda kaydedilen prim dolayısıyla yıl sonu politika faizi beklentisini de yüzde 16,5 seviyesine çekti

A+A-

Goldman Sachs, Türkiye büyüme beklentisini yükseltti. bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Goldman Sachs, 2021 yılı için yüzde 4 olarak Türkiye büyüme beklentisini yüzde 6'ya çıkardı. Kurum Türk Lirası'nda kaydedilen prim dolayısıyla yıl sonu politika faizi beklentisini de yüzde 16,5 seviyesine çekti
Yabancı kurumların Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerindeki pozitif revizyonlar devam ediyor. HSBC'nin ardından Goldman Sachs da Türkiye'ye yönelik 2021 büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti.

Aralarında Kevin Daly'nin de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı raporda 2021 için Türkiye büyüme beklentisi yüzde 4 seviyesinden yüzde 6'ya çıkarıldı. Kurum yıl sonuna ilişkin politika faizi beklentisini ise düşürdü. Buna göre Türk Lirası'ndaki yükselişi dikkate alan ekonomistler yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 17'den yüzde 16,50 seviyesine indirdi.

Raporda para politikasındaki sıkılaşmasının ve emtia fiyatlarındaki artışın 2021 sonundan itibaren ileriye doğru büyüme görünümünde bir durağanlaşma yaratabileceğine dikkat çekildi.