Goldman'dan faiz indirimi değerlendirmesi

Goldman'dan faiz indirimi değerlendirmesi

Goldman Sachs TCMB Para Politikası Komitesi'nin bugünkü toplantısından çıkan kararları değerlendirdi

A+A-

TCMB Para Politikası Komitesi'nin bugünkü toplantısından çıkan kararları değerlendiren Goldman Sachs, Banka'nın beklentilere paralel olarak gecelik borç verme faizini 25 baz puan indiririrken, gecelik borçlanma faizini ve politika faizini değiştirmediğine işaret etti.

PPK açıklamasında Temmuz ayına göre ana farkın, TCMB'nin bugünkü açıklamada işlenmemiş gıda fiyatlarının düşmesini beklediğini ifade etmiş olması olduğunu belirten Goldman Sachs, TCMB'nin çekirdek enflasyonun kademeli şekilde gerilemesini beklediğine dikkat çekti. TCMB'nin bu değerlendirmelerinin kendi beklentilerine pararlel olduğunu belirten Goldman Sachs, büyüme açısından da TCMB'nin Başbakan Yardımcısı Şimşek ile karşılaştırıldığında daha az ihtiyatlı göründüğünü de vurguladı.

TCMB açıklamasının, faiz indirim döngüsünün devam edeceği yönündeki görüşlerini değiştirmediğini ifade eden Goldman Sachs, bununla birlikte PPK açıklamasının para politikasının daha da gevşetilmesi için entstrüman seçiminin değişip değişmeyeceği konusunda işaret vermediğini belirtti.

Goldman Sachs, "Eğer bir miktar esneklik sürdürülecek ise, faiz koridorunun üst bandının, 100 baz puan, büyük olasılıkla limite yakın olduğunu düşünüyoruz. Zorunlu karşılıklarda daha fazla indirimden ayrı olarak, TCMB'nin gelecek toplantılarda mevcut koridoru mu hareket ettirmek istediğine yoksa likiditeyi mi gevşeteceğine karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz. TCMB'nin geçtiğimiz Ağustos ayında açıkladığı basitleştirme stratejisi, bizim temel tahminimizde olduğu gibi, ikincisine işaret ediyor, ancak bizim görüşümüze göre ilk seçenek giderek daha olası hale geliyor" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.