Google'dan cilt hastalıklarını tespit edebilen yapay zeka aracı

Google'dan cilt hastalıklarını tespit edebilen yapay zeka aracı

Google insanların cilt, saç ve tırnak durumlarını tespit etmeye yardımcı olacak bir araç tanıttı. Şirket yapay zeka (AI) tabanlı dermatoloji aracını yıllık geliştirici konferansında sahneye çıkardı.

A+A-

Uygulamanın, Avrupa'da tıbbi bir araç olarak kullanılmak üzere CE işareti aldığını belirtelim. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla ciltlerindeki sorunlu bölgenin farklı açılardan üç fotoğrafını çekiyorlar. Daha sonra cilt tipleri ve diğer semptomlarla ilgili bir dizi soruyu yanıtlamaları gerekiyor.

Tüm bu verileri analiz eden araç, olası cilt koşullarını listeliyor. Google, yapay zekanın 288 cilt durumunu tanıyabildiğini ancak tıbbi teşhis ve tedavinin yerini alacak şekilde tasarlanmadığını söyledi. Yapay zeka modelinin milyonlarca cilt problemi görüntüsü, binlerce sağlıklı cilt örneği ve klinik ortamlardan alınan 65.000 görüntü ile eğitildiği belirtiliyor.

Google Health baş sağlık görevlisi Karen DeSalvo, "İnsanlar cilt sorunlarıyla ilgili sorular sormak için Google'a başvuruyor. Cilt sorunları hakkında yılda yaklaşık 10 milyar sorgu alıyoruz" dedi. (Donanımhaber)