Gül ve Ertem'den faiz ve seçim açıklaması

Gül ve Ertem'den faiz ve seçim açıklaması

Erdoğan'ın başdanışmanları Merkez Bankası'nın faiz indirim sürecini devam ettirmesi gerektiğini ve gündemde erken genel seçim olmadığını açıkladı

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda elinin rahat olduğunu belirtirken, Bülent Gedikli, faiz indirimlerinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

NTV'ye açıklamalarda bulunan Ertem, Merkez Bankası'nın bu belirsizlik ortamında çok kararlı adımlar attığını ve atmaya devamedeceğini belirtti.

Ertem, Türk Lirası’nın olması gerekenden değerli olduğunu ifadeetti. Ertem, sanayici için asıl önemli konunun dövizde önünü görüp doğru fiyatlama yapabilmesi olduğunu vurguladı.

Ertem, Türk Lirası’nın aşırı değerli olup olmadığı konusunda şunları söyledi:

"Bence şu seviyeler Türk Lirası değerli. Bunu tabii piyasa şöyle demesin herkes Cemil Ertem Türk Lirası değerli dedi diye ama reel efektif döviz kuruna baktığımızda dolar bazında hesapladığımızda bu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla burada Türk Lirası ne kadar değerli ne kadar değersiz diye de düşünmememiz lazım. Çünkü piyasa dinamikleri bunu belirliyor."

Cemil Ertem, dövizdeki yükselişlerin Türk firmaları için bir risk oluşturmadığını da kaydetti.

Faiz İndirimleri Devam Etmeli

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Merkez Bankası'nınelinin rahatladığını ve şartların kolaylaştığını ifade ederek, "Bir oran telafuz etmek istemiyorum ama bana göre faiz indirimlerinin 
devam etmesi lazım, Dünya ekonomisi bunu gerektiriyor." dedi.

Kurda bir rakam telafuz edilmesinin doğru olmadığını belirten Gedikli NTV'ye yaptığı açıklamada, "Fakat fazla aşağı gelmesine de müsaade etmemek lazım. Kurlar belli bir yere doğru geldi, burada istikrar kazandığı takdirde zaten sorun çözülmüş olacaktır." dedi.

Gedikli, faizin bir süre sonra mesele olmaktan çıkacağını ifadeederek, "Biz yakında faizi hiç konuşmuyor hale geleceğiz. Belki bu yılsonuna kadar." şeklinde görüş belirtti.

Ertem ve Gedikli, hükümetin erken seçim diye bir gündemi olmadığını söylediler.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.