Gülen'in iadesi isteği Beyaz Saray'da

Gülen'in iadesi isteği Beyaz Saray'da

Beyaz Saray, Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili resmi başvurunun kendilerine ulaştığını bildirerek değerlendirme sürecinin başladığını kaydetti.

A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili resmi başvurunun kendilerine ulaştığını ve değerlendirme sürecinin başladığını bildirdi.

Sözcü Earnest, günlük basın toplantısında FETÖ'nin başarısız darbe girişimi ve FETÖ elebaşı Gülen'in iade talebi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Earnest, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın sabah saatlerinde bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, "Başkan Obama, 'ABD'nin, Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş sivil yönetimine olan güçlü bağlılığını' bir kez daha vurguladı." ifadelerini kullandı.

Görüşmede FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili konuların da konuşulduğunu kaydeden Earnest, iadeyle ilgili Türk hükümetinden, ilgili belgelerin bu sabah saatlerinde elektronik ortamda ulaştığını ve Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının başvuruyu değerlendirmeye başladığını açıkladı.

Earnest, başvurunun iki ülke arasındaki iade anlaşmasının maddelerine ve Amerikan yasalarına göre en hassas şekilde değerlendireceğini vurguladı.

"ABD hukukun üstünlüğü ilkesine bağlıdır"

Sözcü Earnest şunları söyledi:

"ABD teröristleri desteklemez. ABD, demokratik olarak seçilmiş yönetimleri devirme komplosu kuran kişileri de desteklemez. ABD hukukun üstünlüğü ilkesine bağlıdır. Biz, iade anlaşmasında belli olan süreçlere uygun şekilde hareket edeceğiz."

Belgelerin değerlendirme sürecinin sonucunda ortaya çıkacak durumun, tamamen hukuki bir süreç olacağını ifade eden Earnest, bu noktada federal bir hakimin de değerlendirmede yer alacağını bildirdi. 

İade isteği elektronik ortada iletildi

Gülen'in iadesi ABD'den elektronik ortamda istenmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in 4 ayrı dosyayla iadesinin istendiğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen’in iadesinin elektronik ortamla ABD'ye iletildiğini belirterek, "Bu istek talebinde geçici olarak tutuklanmasını talep ettik" diye konuştu. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP grup toplantısı sonrasında TBMM’deki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DHA'nın haberine göre; Bozdağ, Fethullah Gülen’in iadesi için ABD’ye gönderilecek dosyalarla ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirterek; "Bugün itibariyle 4 ayrı dosyadan iadesi ABD’den istenmiştir. Dosyalar, Adalet Bakanlığı’ndan ABD’ye  iletilmek üzere İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarına gönderilmiştir. Elektronik ortamdan ABD’nin ilgili ve yetkili makamlarına iletilmiştir. ABD’den, bu dosyalarla ilgili değerlendirmeleri yaptıktan sonra Fethullah Gülen’in iadesini beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

“Geçici olarak tutuklanmasını talep ettik”

Fethullah Gülen’in iadesi için dosyaların detaylarının sorulması üzerine Bozdağ, şöyle konuştu; “Ankara’da devam eden soruşturmalar var. Oradan istendi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 dosya var. Bursa’da dosya var. Şu anda 4 dosyadan istenmiş durumda. 15 Temmuz 2016 Fethullah Gülen’in emir komutasıyla gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili soruşturmalar devam ediyor. İfadeler alınıyor, gözaltılar ve tutuklamalar var. Toplanan delillerin incelenmesi, analiz edilmesi söz konusu. Fethullah Gülen’in bu istek talebinde geçici olarak tutuklanmasını talep ettik.”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, ABD BaşkanıBarack Obama'yla yaptığı telefon görüşmesinde, Fethullah Gülen'in iade durumununu konuştuğu öğrenildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.