GÜNDEM - ABD verileri ve FOMC tutanakları izlenecek

GÜNDEM - ABD verileri ve FOMC tutanakları izlenecek

Türkiye'de önemli bir veri bulunmazken, ABD'de dayanıklı mal siparişleri, ihaleler ve FOMC  tutanakları izlenecek

A+A-

Türkiye'de önemli bir veri bulunmazken, yurt dışın tarafta ise ABD'de dayanıklı mal siparişleri, ihaleler ve FOMC tutanakları, Almanya'da final GSYH rakamları izlenecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in aşırı yüksek enflasyon ile başa çıkmak için faizleri artırmaya devam edebileceğini, faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sokmayacağına inandığını söyledi.

Guggenheim Partners'ın Global Baş Yatırım Yetkilisi Scott Minerd, faiz oranlarını artırdıkça yavaşlayan ekonomik büyüme ve kötüleşen piyasa temel göstergeleri karşısında Fed'in şahin duruşunu yeniden düşünmeye zorlanabileceğini söyledi.

İngiltere'de ücretler Nisan'da sona eren 3 ayda 1992'den bu yana görülen en yüksek oranda arttı.

-Yurt İçi Gündem-

TÜİK, ilk çeyrek döneme ilişkin yapı izin istatistiklerini yayımlayacak (10.00). 

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
Güney Kore'nin iş dünyası ve ekonomik duyarlılık endeksi verileri gelecek (00.00).

Avustralya'dan inşaat faaliyetleri ve iş ilanları verileri üst üste ekranlara düşecek (03.30, 04.00).

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ), yılın üçüncü faiz kararı için toplanacak. RBNZ, 2021 yılı Ekim ayında başladığı faiz artırımı sürecinde 25'er baz puanla 4 artış gerçekleştirmişti (05.00). 

Malezya'nın enflasyon rakamları da takvimde yer alıyor (07.00). 

Japonya Merkez Bankası(BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, BoJ Parasal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nün ev sahipliğinde düzenlenen 2022 BOJ-IMES Konferansı'nın açılış konuşmasını yapacak (14.05).

Avrupa
Avrupa piyasaları Almanya'dan gelecek önemli verilerle açılacak. Yılın ilk çeyrek dönemine ilişkin final GSYH rakamları ve Haziran ayı için GfK tüketici güven endeksi rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,7 artış göstermişti. GfK endeksi ise en son -26,5 puana kadar inmişti (09.00).

Almanya'dan beklenen önemli bir gündem maddesi de Hazine'nin düzenleyeceği 15 yıllık tahvil ihalesi olacak. Bir önceki ihalede faiz yüzde 0,99 ile yüzde 1,00 sınırının hemen altında oluşmuştu (12.30). 

Amerika
ABD'de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Aynı saatte Meksika'dan GSYH, dış ticaret ve ekonomik aktivite endeksi verileri de ekranlara düşecek.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri verisi yayımlanacak. Önceki ay final rakamlarla dayanıklı mal siparişlerinin yüzed 1,1 arttığı açıklanmıştı (15.30). 

Her hafta petrol oyuncuları tarafından yakından izlenen DoE petrol ve petrol ürünleri stokları da takvimde yer alıyor (17.30). 

Kanada Hazinesi, 10 yıllık tahvil ihalesine çıkacak. Önceki 10 yıllıkta ortalama faiz yüzde 2,980 seviyesine kadar çıkmıştı (19.00). 

ABD'den beklenen son veri 5 yıllık tahvil ihalesi olacak. Bir önceki ihalede faiz yüzde 2,785 seviyesinde oluşmuştu (20.00).

Günün merakla beklenen gündemi ise ABD Merkez Bankası(Fed) tutanakları olacak. Fed, 3-4 Mayıs tarihli toplantısına ilişkin tutanakları açıklayacak. Fed, söz konusu toplantıda faizi 50 baz puan artırmıştı (21.00).