GÜNDEM - Cari açık, sanayi üretimi ve beklenti anketi izlenecek

GÜNDEM - Cari açık, sanayi üretimi ve beklenti anketi izlenecek

aftanın son günü ödemeler dengesi, sanayi üretimi, Piyasa Katılımcıları Anketi öne çıkan veriler olacak.

A+A-

Piyasalar haftanın son gününü yurt içinde önemli verilerle karşılayacaklar. Ödemeler dengesi, sanayi üretimi, Piyasa Katılımcıları Anketi daha öne çıkan veriler olacak. Yurt dışında İngiltere verileri, Almanya enflasyon ve ABD Michigan tüketici güven endeksi takip edilecek. Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı tarafından kendilerine uygulanan ekonomik ambargolar için, "Zaten uygulanacaktı" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının nedeninin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgali olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada, Rusya'nın kimyasal silah kullanabileceğine yönelik uyarıda bulunurken, "ABD, gerginliği tırmandıracak adımlar atmaktan kaçınıyor. Uluslararası bir savaşa yol açmayacağız." şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB Liderler Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) hızlı katılım talebini desteklemediğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya üyelik kapısını kapatmasının adil olmayacağını, ancak AB'nin hali hazırda bir savaşın içinde olan Ukrayna'ya üyelik kapısını da açamayacağını söyledi. 

Polonya'nın elindeki MiG-29 savaş uçaklarının Ukrayna'ya gönderilmesine karşı çıkan ABD Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'ya Rus yapımı hava savunma sistemleri göndermenin Ukrayna'nın savunmasına daha faydalı olacağını savundu.

ABD'de Senato Ukrayna'ya 13,6 milyar dolar yardımı içeren 1,5 trilyon dolarlık fonlama yasa tasarısına onay verdi.

Moody's, Belarus'un kredi notunu Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle düşürdü.

ABD'de federal bütçe açığı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre daraldı.

-Yurt İçi Gündem-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu'na katılacak.

Yurt içinde haftanın son günü önemli veriler ekranlara düşecek. TCMB ödemeler dengesi raporunu yayımlarken, TÜİK sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini açıklayacak. Ayrıca TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları da yayımlanacak (10.00).

2021 yılının son ayında cari işlemler dengesi 3,84 milyar dolar açık vermişti. ForeksHaber anketinde Ocak ayı cari işlemler medyan tahmini 7 milyar 200 milyon dolar, ortalama tahmini ise 6 milyar 377 milyon dolar açık oldu.

Sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, geçen yıl aynı aya göre yüzde 14,4 artış göstermişti. ForeksHaber anketinde Ocak ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık tahmini yüzde 8,0 artış yönünde oluştu.

Bir önceki Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu için tüketici fiyatları beklentisi yüzde 34,06, GSYH beklentisi yüzde 3,7 seviyesinde oluşmuştu.

Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören şirketlerin ve bankaların 2021 yılına ilişkin konsolide finansal sonuçlarını gönderimleri için süre sona erecek.

-Yurt Dışı Gündem-

Avrupa'da erken saatlerde İngiltere ve Almanya'dan yoğun bir veri akışı olacak. İngiltere'nin dış ticaret, sanayi üretimi, aylık GSYH, hizmet sektörü üretimi ve inşaat üretimi rakamlarıyla, Almanya'nın final tüketici fiyatları ekranlara düşecek (10.00).

Brezilya'dan Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamları ile Ocak ayına ilişkin perakende satış verileri gelecek. Enflasyon bir önceki ay aylık yüzde 0,54, yıllık yüzde 10,38 artış göstermişti (15.00).

Kanada'da Şubat ayı işgücü rakamları gelecek. İşsizlik oranı bir önceki ay yüzde 6,5 seviyesinde açıklanmıştı (16.30).

ABD'de günün en önemli verisi Michigan tüketici güven endeksi Mart ayı öncü rakamları açıklanacak. Endeks Şubat ayının nihai verileriyle 62,8 puan seviyesine gelmişti.  ABD'de takip edilecek diğer veri Baker Hughes sondaj kule sayıları olacak (21.00). 

Cumartesi gününü Pazara bağlayan gece yarısı ABD'de yaz saati uygulaması başlayacak.