GÜNDEM - Hazine ihaleleri ve Almanya ÜFE izlenecek

GÜNDEM - Hazine ihaleleri ve Almanya ÜFE izlenecek

Haftaya yurt içinde Hazine ihaleleri, yurt dışı üretici fiyatları, yurt dışında Almanya üretici fiyatları verileriyle başlanacak.

A+A-

Haftaya yurt içinde Hazine ihaleleri, yurt dışı üretici fiyatları, yurt dışında Almanya üretici fiyatları verileriyle başlanacak.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomik modeli ile yollarına devam ettiklerinin altını çizerek, "Finansal istikrarın güçlendirilmesi Türk Lirasının tasarruflarının özendirilmesi ve Türkiye ve dünyaya özgün bir model olarak sunduğumuz, Türk Lirası mevduat ve katılım hesabı ile kur ataklarına karşı tedirginlikleri gideriyoruz. Milli para birimimize güvenin" dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Amerikalı mevkidaşı Joe Biden'ın talebi üzerine gerçekleştirilen video konferans görüşmesinde, "Çin ile ABD dünya barışı ve huzuru için çalışmalı" dedi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilen video konferans görüşmesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Görüşmede, Çin'in Rusya'ya maddi destek sağlaması halinde sonuçları aktarıldı" denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsrail'in arabuluculuk için yaptığı teklifi hatırlatarak Rusya ile müzakereleri Kudüs'te yapabileceklerini belirtti. Zelenskiy, "Rusya ile belki de Kudüs'te görüşmeye başlayacağız" dedi.

Çin Merkez Bankası, 1 yıl vadeli kredi ana faiz oranını (LPR) yüzde 3,70 ve 5 yıl vadeli kredi ana faiz oranını yüzde 4,60 seviyesinde tuttu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), İspanya'nın kredi notunu teyit ederken, görünümünü yukarı yönlü revize etti.

Çin'in Jilin eyaletinde 2 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, 2021 yılının Ocak ayından bu yana ilk kez virüs kaynaklı ölüm bildirildi.

Tayvan Savunma Bakanı Yardımcısı Alex Po, ABD'den alınması planlanan AGM 158 serisi JASSM füzeler ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirterek, füzelerin alımına ilişkin son aşamaya gelmediklerini ama görüşmelerde mesafe kaydettiklerini duyurdu.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransa'nın Rusya Merkez Bankası'na ait 22 milyar euro (24 milyar dolar) değerindeki varlığını dondurduğunu açıkladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarımsal girdi fiyatları ile yurt dışı üretici fiyatları verilerini açıklayacak (10.00). 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şubat ayına ilişkin yabancı ziyaretçi sayılarını açıklayacak (11.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, iki tahvil ihalesi düzenleyecek. 4 Yıl vadeli TLREF'e endeksli tahvil ile 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil yeniden satışa sunulacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da iş dünyası toplantılarına katılacak (15.30).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim iç ve dış borç ödeme verilerini yayımlayacak (17.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Japonya Tokyo Borsası "İlkbahar Ekinoksu" nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa piyasaları da haftaya önemli bir veriyle başlayacak. Almanya'da Şubat ayına ilişkin üretici enflasyonu rakamları gelecek. Yılın ilk ayında üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,2, geçen yıl aynı aya göre yüzde 25,0 artış göstermişti. Analistlerin beklentisi bugün aylık yüzde 1,7, yıllık yüzde 26,2 seviyesinde oluştu (10.00).

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi (Savunma) toplantısı gerçekleştirilecek.

Brezilya'da her hafta pazartesi olduğu gibi COPOM anket sonuçları açıklanacak (14.25).

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği 38. Yıllık Politika Konferansında "İşgücü Piyasaları ve Ekonomik Görünüm" başlıklı konuşma yapacak (15.00).

ABD'de 2021 yılı son çeyrek döneme ilişkin cari işlemler dengesi ve Şubat ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verileri yayımlanacak (15.30).