GÜNDEM - İngiltere'de enflasyon, ABD'de konut verileri izlenecek

GÜNDEM - İngiltere'de enflasyon, ABD'de konut verileri izlenecek

Yurt içinde beklenen bir verinin olmadığı yeni günde, İngiltere enflasyon ve ABD konut başlangıçları takip edilecek.

A+A-

Yurt içinde beklenen bir verinin olmadığı yeni günde, İngiltere enflasyon ve ABD konut başlangıçları takip edilecek.

-Yurt İçi Gündem-

Yurt içinde beklenen bir veri bulunmuyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), "Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, 2021" haber bültenini yayımlayacak (10.00).

TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya gelecek. Çavuşoğlu'nun programında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesi de bulunuyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Tüm soru işaretlerini görüşmek ve düzeltmek için Türkiye’ye gitmeye hazırız" dedi.

Çekya’da Bakanlar Kurulu, 31 Mayıs tarihinde sona erecek olan OHAL’i Ukrayna’dan gelen göç dalgası nedeniyle 30 gün daha uzatma kararı aldı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in Temmuz veya Eylül'e kadar daha küçük faiz artırımları ile gitmesini desteklediğini söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in arzdaki darboğaz aşılana kadar faiz oranlarını artırmaya ihtiyacı olacağını söyledi.

Amerika Maliye Bakanı Janet Yellen, Amerika'nın müttefiklerini Ukrayna'ya yapılan mali desteği arttırmaya çağırdı. Yellen, şimdiye kadar açıklanan yardımların Ukrayna'nın kısa vadeli ihtiyaçlarını gidermeye yetmeyeceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları sırasında işlediği savaş suçlarına dair kanıtları ortaya çıkarmak üzere başlattığı "Çatışma Gözlemevi" programını açıkladı.

Tesla CEO'su Elon Musk, yatırım yaptığı ve tamamını satın alma teklifi verdiği Twitter'ın kullanıcı sayısına yönelik endişelerinin giderilmesi için ABD'nin sermaye piyasası denetim, gözetim kurumu SEC'e başvurdu.

-Yurt Dışı Gündem-

Piyasaların merakla beklediği İngiltere'nin  enflasyon rakamları ekranlara düşecek. İngiltere'de Mart ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 1,1 artarken, yıllık artış yüzde 7,0 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Üretici çıktı fiyat artışı ise aylık yüzde 2,0 olurken, yıllık yüzde 11,9 olarak açıklanmıştı (09.00). 

Euro Bölgesi araç kayıt rakamları açıklanacak. Bir önceki ay araç kayıtları yüzde 20,5 düşüş göstermişti (09.00). 

Günün beklenen diğer enflasyon kararı Euro Bölgesi için olacak; final tüketici fiyat rakamları açıklanacak (12.00). 

Almanya Hazinesi, 30 yıllık tahvil ihalesine çıkacak. Bir önceki ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 0,95 seviyesinde gelmişti (12.30).

ABD'de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

ABD'de bir diğer konut verisi konut başlangıçları ve inşaat izinleri olacak. Ülkede konut başlangıçları bir önceki ay yüzde 0,3 artışla 1,79 milyona ulaşırken, inşaat izinleri yüzde 0,4 artışla 1,87 milyon olmuştu (15.30).

Aynı saatte Kanada'nın enflasyon rakamları da izlenecek. Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4, geçen yıl aynı aya göre yüzde 6,7 artan tüketici fiyatlarının Nisan ayı rakamları ekranlara düşecek.

Şili'de yılın ilk çeyrek dönemine ilişkin GSYH ve cari denge rakamları yayımlanacak (15.30).

Petrol oyuncularının daha dikkatle izlediği DoE petrol ve petrol ürünleri haftalık stok rakamları açıklanacak (17.30). 

Piyasaların yakından takip edeceği son gündem maddesi ABD Hazinesi'nin 20 yıllık tahvil ihalesi olacak. Bir önceki ihalede yüzde 3,095 ortalama faizle borçlanan ABD Hazinesi'nin bu ihalesinde çıkacak faiz analistler tarafından dikkatle izlenecek (20.00). 

Almanya, G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarına üç gün sürecek toplantılarda ev sahipliği yapacak.

Finlandiya’nın NATO Temsilcisi Klaus Korhonen ve İsveç’in NATO Temsilcisi Axel Wernhoff, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek.