GÜNDEM - Kabine toplantısı ve Hazine ihalesi izlenecek

GÜNDEM - Kabine toplantısı ve Hazine ihalesi izlenecek

Yurt içi ve yurt dışında öne çıkan bir verinin olmadığı haftanın ilk günü Kabine toplantısı ve Hazine ihalesi izlenecek.

A+A-

Yurt içi ve yurt dışında öne çıkan bir verinin olmadığı haftanın ilk günü Kabine toplantısı ve Hazine ihalesi izlenecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Japonya Merkez Bankası (BoJ) 10 Mayıs'ta tahvil alımları gerçekleştirecek. BoJ'un yaptığı açıklamaya göre, 150 milyar yene kadar 1 yıldan az vadeli tahvil alımı yapılacak.

Çin Gümrük İdaresi'nin yuan cinsinden açıkladığı verilere göre Çin'in ihracatı 2022 yılının ilk 4 ayında yüzde 10,3 artış gösterdi. 

İngiltere'de belediye meclis üyeliği seçiminde iktidardaki Muhafazakar Parti, 300'den fazla koltuk kaybetti.

G7 ülkeleri, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar dahilinde Rus petrolünün ithalatını durdurma konusunda anlaştı.

Japonya Hükümet Sözcüsü Hirokazu Matsuno, Rusya'nın Sakhalin 1 ve Sakhalin 2 LNG projelerinin Japonya'nın istikrarlı enerji tedariki açısından "olağan üste önemli" olduğunu belirtti ve Japonya'nın bu iki projedeki hisselerini elinden çıkarmayacağını söyledi. 

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı için finansal yatırım araçları reel getiri oranlarını açıklayacak (10.00).

İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi Nisan ayı rakamları gelecek. Endeks bir önceki ay 53,9 puan seviyesinde açıklanmıştı (10.00). 

Hazine, 2 yıllık sabit kuponlu tahvili yeniden piyasaya sunacak. Önceki 2 yıllık tahvil ihalesinde ortalama faiz yüzde 22,37 seviyesinde oluşmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabine'nin gündeminde ekonomi, Rusya Ukrayna savaşındaki son durum, 1 milyon Suriyeli için hazırlanan dönüş projesi, terörle mücadele gibi konular bulunuyor (15.30).

-Yurt Dışı Gündem- 

Fransa'dan Mart ayı için dış ticaret ve cari işlemler dengesi rakamları gelecek (09.45).

Euro Bölgesi için yatırımcıların duyarlılığını ölçen Sentix yatırımcı güven endeksi Mayıs ayı rakamları gelecek. Endeks Nisan ayında -18,0 puan ile 21 ayı en düşük seviyesini görmüştü (11.30).

Meksika'da Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları yayımlanacak. Ülkede Mart ayında tüketici fiyatları yıllık yüzde 7,45 artış göstermişti (14.00).

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Finansal Piyasalar Konferansı açılış konuşmasını yapacak (15.45).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Para Politikası Komitesi Üyesi Michael Saunders, Resolution Foundation etkinliğinde konuşma yapacak (16.00).

ABD'den piyasaların bekleyeceği tek veri toptan stoklar olacak. Şubat ayında yüzde 2,5 artan stoklar için Mart ayı rakamları takip edilecek (17.00).

Kanada Hazinesi'nin 2 yıllık tahvil ihalesi de takvimde yer alıyor (19.00).