GÜNDEM - Kapasite kullanım oranı ve Ifo izlenecek

GÜNDEM - Kapasite kullanım oranı ve Ifo izlenecek

Haftanın son günü Yurt içinde kapasite kullanım oranı, yurt dışında Almanya Ifo endeksleri öne çıkıyor.

A+A-

Haftanın son günü Yurt içinde kapasite kullanım oranı, yurt dışında Almanya Ifo endeksleri öne çıkıyor.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Savaşın bir an önce sona erdirilmesine yönelik olarak Rusya ve Ukrayna ile yoğun temas halindeyiz" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Rusya'ya yönelik ikinci karar 5'e karşı 140 oyla kabul edilerek, Rusya'ya Ukrayna'daki savaşına "derhal" son vermesi çağrısında bulunuldu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelen G7 liderleri yayınladıkları ortak açıklamada, Rusya'yı Ukrayna'ya saldırılarında kimyasal, biyolojik ve nükleer silah kullanmaması konusunda uyardı. ABD Başkanı Joe Biden, "Putin kimyasal silah kullansaydı cevap verirdik" dedi.  Biden, Rusya'nın G20 üyeliğinden çıkarılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bir süredir ara verilen Fransa, İtalya ve Türkiye işbirliği görüşmelerinin yeniden yapılacağını söyledi.

Meksika Merkez Bankası (Banxico), faiz artırım sürecine bu ay da analistlerin beklentisi doğrultusunda 50 baz puan ile devam etti.

ABD, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Moskova üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla Rusya'ya yeni yaptırımlar uyguladı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da çekirdek tüketici fiyatları Mart ayında son 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno, Ukrayna'daki çatışmanın enflasyonist baskıları aşırı artırmasına rağmen, resesyonun ECB'nin ekonomik senaryosunda yer almadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Ukrayna'daki çatışmanın sonucu olarak Euro Bölgesi ekonomisinin "derin bir resesyon" ile karşı karşıya kalması durumunda ECB'nin tahvil alımlarını bu yaz sona erdirme kararını yeniden düşüneceğini söyledi.

ABD,  bu yıl Avrupa'ya 15 milyar metreküp daha fazla LNG gönderme sözü verdi

-Yurt İçi Gündem-

TCMB, Mart ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımlayacak. Şubat ayında kapasite kullanım oranı yüzde 76,6 olurken, reel kesim güven endeksi 109,8 puan seviyesinde gelmişti (10.00).

Aynı saatte TÜİK'ten Mart ayı için hizmet, perakende ve inşaat güven endeksleri ile 2021 yılına ilişkin canlı hayvan ve hayvansal ürün fiyatları ve üretim değerleri verileri gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat Havalimanı ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katılacak (15.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Hollanda'nın 2021 yılı son çeyrek dönemine ilişkin final GSYH rakamları gelecek. Ülkede öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 0,9, yıllık yüzde 6,2 büyümüştü (08.30).

İngiltere'de Şubat ayına ilişkin perakende satışlar açıklanacak. Bir önceki ay perakende satışlarda aylık yüzde 1,9, yıllık yüzde 9,1 artış yaşanmıştı. Perakende satışların aylık yüzde 0,8 azalırken, yıllık yüzde 6,2 artması bekleniyor (10.00). 

İspanya'da Şubat ayı için üretici fiyatları ve 2021 yılı son çeyrek için final GSYH rakamları aynı saatte ekranlara düşecek. Öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 2,0, yıllık yüzde 5,2 artış göstermişti (11.00).

Almanya'dan günün en önemli verilerden olan Ifo iş ortamı endeksi Mart ayı verileri gelecek. Bir önceki ay Ifo iş ortamı endeksi 98,8, cari durum endeksi 98,6, beklenti endeksi ise 99,2 olarak açıklanmıştı. Yeni ayda piyasaların beklentisi aynı sırayla endekslerin 93,5, 96,8 ve 90,6 seviyelerine inmesi şeklinde oluştu (12.00).

Aynı saatte İtalya'dan tüketici ve iş dünyası güven endeksleri ile Euro Bölgesi parasal verileri yayımlanacak. Amerika piyasaları Meksika'dan gelecek ekonomik aktivite endeksi ve Brezilya'dan gelecek iş dünyası ile ticaret güven endeksi verileriyle güne başlayacak (14.00). 

Brezilya'nın Mart ayının ilk 15 gününe ilişkin enflasyon rakamları yayımlanacak (15.00). 

ABD'den beklenen veriler Michigan tüketici güven endeksi ve bekleyen konut satışları olacak. Öncü verilerle 59,7 seviyesinde açıklanan Michigan tüketici güven endeksinin final rakamları gelecek. Final rakamın da öncü ile aynı seviyede gerçekleşmesi bekleniyor (17.00).

ABD'den gelecek son veriler Baker Hughes sondaj kule sayıları olacak (20.00). 

Avrupa'da 27 Mart Pazar günü yaz saati uygulaması başlayacak.