GÜNDEM - Ödemeler dengesi ve işgücü verileri izlenecek

GÜNDEM - Ödemeler dengesi ve işgücü verileri izlenecek

Türkiye'de ödemeler dengesi ve işgücü rakamları önce çıkarken, İngiltere'de sanayi üretimi, GSYH ve dış ticaret öncelikle takip edilecek.

A+A-

Piyasalar haftaya yurt içinden ve ingiltereden gelecek yoğun veri akışıyla başlayacaklar. Türkiye'de ödemeler dengesi ve işgücü rakamları önce çıkarken, İngiltere'de sanayi üretimi, GSYH ve dış ticaret öncelikle takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Sandık çıkış anketlerine göre, ikinci turda oyların yüzde 28,6'sını alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9'unu alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ikinci turda yarışacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gelerek Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü.

İran Dışişleri Bakanlığı, terör ile mücadele ve insan hakları ihlalleri doğrultusunda ABD makamlarına uyguladığı yaptırım listesine 24 kişiyi daha ekledi.

İran'da 250 milletvekili, nükleer anlaşmaya geri dönüş şartlarını yayınladıkları bildiri ile açıkladı.

-Yurt İçi Gündem-

Yurt içinde haftaya yoğun bir veri akışıyla başlanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini yayımlayacak. Yılın ilk ayında cari işlemler dengesi 7,11 milyar dolar gibi yüksek seviyede bir açık vermişti. ForeksHaber anketinde ekonomistlerin cari işlemler medyan tahmini 5 milyar 450 milyon dolar, ortalama tahmini ise 5 milyar 613 milyon dolar açık oldu (10.00).

Aynı saatte Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini paylaşacak. Mevsimsel düzeltilmiş verilerle işsizlik oranı bir önceki ay yüzde 11,4 seviyesinde açıklanmıştı.

TÜİK ayrıca aynı aya ilişkin inşaat maliyet endeksini de yayımlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mardin'de iş dünyası ile bir araya gelecek (13.00).

-Yurt Dışı Gündem-

Avrupa açılışı İngiltere'den yoğun bir veri akışına sahne olacak. İngiltere'de tamamı Şubat ayına ilişkin dış ticaret, sanayi üretimi, inşaat üretimi, hizmet üretimi ve GSYH verileri yayımlanacak (09.00). İngiltere'de yılın ilk ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7, geçen yıl aynı aya göre yüzde 2,3 artış göstermişti. Sanayi üretiminde beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 2,1 artış olacağı yönünde. İngiltere'de mal ticareti Ocak ayında sürpriz bir şekilde piyasa beklentilerinin iki katına çıkarak 26,5 milyar sterlin açık vermişti. Bu kez beklenti açığın 20,0 milyar sterlin açık vereceği şeklinde oluştu.

Avrupa Birliği(AB) Dışişleri Bakanları, Ukrayna konusunda atılacak yeni adımları görüşecek.

Brezilya'da perakende satışları rakamları ekranlara düşecek. Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 artan, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azalan perakende satışların Şubat ayı rakamları beklenecek (15.00).

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Detroit Ekonomi Kulübü'nde konuşacak (19.40).

ABD'de öne çıkan bir veri bulunmuyor, işlemciler Hazine tarafından gerçekleştirelecek 3 yıllık tahvil ihalesine odaklanacaklar. Bir önceki 3 yıllık tahvilde ortalama faiz yüzde 1,775 seviyesinde gelmişti (20.00).