GÜNDEM - Yurt içinde ekonomik güven izlenecek

GÜNDEM - Yurt içinde ekonomik güven izlenecek

Yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi, yurt dışında ABD büyüme verisi izlenecek

A+A-

Yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi, yurt dışında ABD büyüme verisi izlenecek.

-Öne Çıkan Başlıklar..

ABD'de Senato, 1,2 trilyon dolarlık partilerüstü altyapı yatırım tasarısına ilk onayı verdi.

ABD Merkez Bankası Fed, iki gün süren Federal Açık Piyasa Komisyonu toplantısında politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Faiz oranlarını arttırmayı düşünmekten uzak olduklarını belirten Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alım hızını ayarlamayı değerlendirdiklerini söyledi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de 2. çeyrek dönemde takı altın talebi geçen yılın aynı dönemine oranla 2 kattan fazla arttı.

Çin Menkul Kıymet Komisyonu, finansal piyasalardaki tedirginliği yatıştırmak için global yatırım bankalarının yöneticileri ile dün gece online bir toplantı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkali-2 kuyusunda gaz akış testini gerçekleştirerek doğalgaz çalışmalarında önemli bir dönüm noktasının geride bırakıldığını belirterek, “Karadeniz’de açtığımız kuyular ilk değildir elbette son da olmayacaktır” dedi.

-Yurt İçi Gündem..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın 3.çeyrek dönemine ilişkin "Enflasyon Raporu"nu yayımlayacak (10.30). TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Rapor ile ilgili bir sunum gerçekleştirecek. TCMB'nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12,2, gelecek yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,5 seviyesinde bulunuyor.

Yurt içinde en önemli veri Ekonomik Güven Endeksi olacak. Ekonomik Güven Endeksi Haziran ayında yüzde 5,6 artışla 97,8 puana ulaşmıştı.

TÜİK ayrıca katı yakıtlar ve yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri verilirini yayımlayacak (10.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

-Yurt Dışı Gündem..

Almanya işsizlik ve enflasyon gibi iki önemli veri gelecek. Ülkede en son mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 5,8 olurken, tüketici fiyatları aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 2,3 artış göstermişti.

Euro Bölgesinde Ekonomik Görünüm ve Tüketici Güven Endeksi verileri beklenecek (12.00).

ABD'de günün en önemli verisi 2.çeyrek dönem için ilk kez açıklanacak GSYH rakamları olacak. Yılın ilk çeyrek döneminde GSYH yüzde 6,4 artış göstermişti.

ABD'de açıklanacak diğer veriler işsizlik başvuruları, (15.30), bekleyen konut satışları (17.00) ve doğal gaz stokları (17.30) olacak. ABD'nin 7 yıllık tahvil ihalesi de piyasalar tarafından takip edilecek.