GÜNDEM - Yurt içinde haftalık veriler izlenecek

GÜNDEM - Yurt içinde haftalık veriler izlenecek

Yurt içinde BDDK ve TCMB haftalık verileri, yurt dışında Almanya fabrika siparişleri ve ABD işsizlik başvuruları izlenecek.

A+A-

Piyasaları öne çıkan bir verinin olmadığı bir gün bekliyor. Yurt içinde BDDK ve TCMB haftalık verileri, yurt dışında Almanya fabrika siparişleri ve ABD işsizlik başvuruları verileri takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar..

ABD Başkanı Joe Biden 2,3 trilyon dolarlık altyapı planında kırmızı çizginin “harekete geçmemek” olduğunu söyledi. Biden bununla birlikte, plana nasıl kaynak sağlanacağı konusunda uzlaşmaya açık olduğu mesajını da verdi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, IMF üyeleri ile sadece yoksul ülkelerin desteklenmesini değil pandeminin vurduğu orta-gelir ülkelerine düşük ve faizsiz finansman sağlanmasına destek verilip verilmemesini de konuşucağını söyledi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adewale Adeyemo, Bakan Janet Yellen'ın ortaya koyduğu global bir minimum kurumlar vergisi oranı belirlenmesi teklifinin gelişmiş ekonomilerin çoğu tarafından kabul edileceğine güvendiğini söyledi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, ABD ekonomisi için görünümün "parlak" olduğunu not etmekle birlikte, büyümenin hala Fed'in hedeflerinin oldukça altında olmaya devam ettiğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed'in bilanço büyüklüğünün şu anda 7 trilyon doların üzerinde olduğunu ancak herhangi bir limite ulaşmaktan "uzakta" olduğunu söyledi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in sağladığı parasal desteği pandemi sona erdinden kısa süre sonra geri çekmeye başlaması gerektiğini söyledi.

-Yurt İçi Gündem..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gelişen Sekiz Ülke (D–8) Teşkilatı 10. Zirve Toplantısına canlı bağlanacak (12.00).

Ticaret Bakanlığı, 2.çeyrek dönem için Dış Ticaret Beklenti Anketi sonuçlarını yayımlayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak.

TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart ayına ilişkin iç borç çevirme oranı ve vadesini açıklayacak (17.30).

-Yurt Dışı Gündem..

Almanya'da fabrika siparişleri (09.00), Euro Bölgesinde üretici fiyatları ve konut fiyatları verileri (12.00) takip edilecek.

ABD'de haftalık işsizlik haftalık işsizlik başvuruları (15.30), doğal gaz stokları (17.30) verileri bulunuyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Fed Başkanı Jerome Powell ve DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala IMF Bahar Toplantılarında küresel ekonomi hakkında konuşacaklar.