GÜNDEM - Yurt içinde UYP, yurt dışında öncü PMI izlenecek

GÜNDEM - Yurt içinde UYP, yurt dışında öncü PMI izlenecek

Yurt içinde, TCMB'den uluslararası yatırım pozisyonu verisi, Yurt dışında ise öncü PMI ile Philadelphia ve Richmond Fed imalat verileri izlenecek.

A+A-

Yurt içinde, TCMB'den uluslararası yatırım pozisyonu verisi, TÜİK'ten motorlu kara taşıtları rakamları gelecek. Yurt dışında öncü PMI verileri ile ABD Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi ve Richmond Fed imalat endeksi rakamları takip edilecek.

-Öne Çıkan Başlıklar-

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya, Avustralya ve Hindistan liderleri ile yaptığı toplantıda Ukrayna'daki krizin bölgesel değil küresel bir konu olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova'nın Batı ile yeniden bağlar kurulması tekliflerini değerlendireceğini, bunun gerekli olup olmadığını değerlendireceğini, ancak böyle bir ihtiyaç olduğundan emin olmadıkların söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol ithalatına yasak getirilmesi konusunda "günler içinde" bir anlaşmaya varmasını beklediğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau, kripto varlıkların gözetim, denetiminin acil bir konu olduğunu ve Avrupa'nın kripto varlıklara ilişkin yeni kuralları bu yıl ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed'in politika faiz oranının Ağustos ayına kadar yüzde 2 civarına yükseltmesini beklediğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in Haziran ve Temmuz toplantılarında yapılacak 50'şer baz puanlık artırımların ardından, enflasyon ve ekonomiye etkileri değerlendirmek için faiz artırımlarına bir ara verebileceğini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu göreve Senato tarafından ikinci bir 4 yıl için yeniden seçilmesinin ardından dün yemin etti ve yeni görev dönemine resmi olarak başladı.

-Yurt İçi Gündem-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), uluslararası yatırım pozisyonu, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), motorlu kara taşıtları rakamlarını açıklayacak (10.00).

-Yurt Dışı Gündem-

Avrupa'nın ilk verileri İngiltere bütçe rakamları olacak (09.00). 

Fransa'nın imalat sektörü güven endeksi açıklanacak. Endeks bir önceki ay 108 puan seviyesine gelmişti (09.45).

Endonezya Merkez Bankası(BI), faiz kararını açıklayacak (10.30).

Öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Avrupa rakamları Fransa ile başlayacak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (10.15, 10.30, 11.00, 11.30). 

Meksika ve Brezilya'nın Mayıs ayının ilk 15 gününe ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak (14.00, 15.00). 

ABD'de Philadelphia Fed'in imalat dışı sektörleri analiz ettiği rapor yayımlanacak. Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi en son 29,3 puan olmuştu (15.30).

Günün son öncü PMI rakamı ABD'den gelecek (16.45). 

ABD veri takviminde Richmond Fed imalat endeksi, 2 yıllık tahvil ihalesi ve API petrol stokları verileri de bulunuyor (17.00, 20.00, 23.30).