Haftanın son işlem gününde dolar yönünü aşağı çevirdi

Haftanın son işlem gününde dolar yönünü aşağı çevirdi

Dolar/TL küresel iyimserlikle tarihi zirveden yönünü aşağı çevirdi

A+A-

Başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik teklifinin TBMM'ye kısa sürede geleceği açıklamaları ve küresel satış baskısı ile tarihi zirveyi test eden dolar/TL, bugün ise sert satış baskısının ardından küresel iyimserlik ve lokal döviz satışları ile yönünü aşağı çevirdi.

ABD'de açıklanan perakende satışlar üretici enflasyonu ve tüketici güven endeksleri verilerinin de desteklediği küresel risk iştahı dolar/TL'de dün 3.1130 ile test edilen tarihi zirveden kurun aşağı yönlü gelmesinde etkili oldu.

Jeopolitik endişeler, dolardaki küresel güçlü seyir ve dün olduğu gibi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış eğilimi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB'nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'yi baskılayan unsurlar olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

Bankacılar başkanlık konusunun referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmalara neden olması ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimalinin piyasalarda endişeye yol açtığını belirtiyor.

Bankacılar gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik satış baskısının hafiflemesi ve lokallerin 3 seviyesi üzerinden döviz satışlarının da desteğiyle kurun yönünü aşağı çevirdiğini, ancak bunun mevcut endişelerin son bulduğu anlamına gelmediğine dikkat çekiyorlar.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Çarşamba günü başkanlık sistemine yönelik açıklamaları öncesi 3.0715 seviyesinde işlem gören dolar/TL dün 3.1130 seviyesini test ettikten sonra bu sabah güne 3.09 civarında başlamıştı. Gün boyunca aşağı yönlü bir seyir izleyen kur saat 1727'de 3.0786/3.0790 seviyesindeydi.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10, valörde son işlem yüzde 9.99 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 9.96 olarak gerçekleşti.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 8.94, valörde son işlemde yüzde 8.95 oldu. Bugün spot kapanışta yüzde 8.95 olarak gerçekleşti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.