Halk Yatırım Lonrda'da 2 milyon TL batırdı

Halk Yatırım Lonrda'da 2 milyon TL batırdı

Halk Yatırım yaklaşık 2 milyon liralık harcama yapıldıktan sonra şirketin açılamayacağına karar verdi

A+A-

Halk Yatırım’ın Londra’da açmaya çalıştığı şirkette yaklaşık 2 milyon liralık harcama yapıldıktan sonra açılamayacağına karar verildi. Sayıştay raporunda yer alan bilgiye göre şirket açılmadan tasfiye edildi.

Halk Yatırım’ın yüzde 99,96’sına sahip Halk Bankası’nın yönetim kurulu tarafından Halk Yatırım’ın Londra’da aracılık ve yatırım hizmetleri sunmak üzere bir şirket kurması ve bu şirketin aynı zamanda Halk Bankası'nın da Londra temsilciliği olarak faaliyet göstermesi yönünde karar alındı.

Kararda aynı zamanda kuruluş giderleri hariç olmak üzere yıllık ofis giderlerinin yüzde 70’inin Halk Bankası tarafından karşılanması kararlaştırıldı. BDDK ve SPK gibi ilgili kamu kuruluşlarının gerekli izinlerinin ise kararın ardından alınması dikkat çekti.

DANIŞMANLIK VE DEPOZİTOYA 275 BİN TL

Türkiye’deki otoritelerden gerekli izinlerin alınması sonrasında Yönetim Kurulu’nun muhtelif tarihlerdeki kararlarıyla Londra’da Halk Invest Ltd. unvanı ile kurulacak şirkete 37.800 Sterlin (yaklaşık 150 bin TL) depozito bedeli, aylık 18.900 Sterlin (yaklaşık 75 bin TL) kira bedeli, İngiltere’de hukuk danışmanlık hizmeti veren bir avukatlık bürosundan 31.450 Sterlin (yaklaşık 125 bin) bedel ile hukuk danışmanlık hizmeti alınması ile diğer kuruluş işlemlerinin yapılması konularında genel müdürlüğe yetki verildi. Bu kapsamda yapılan harcama tutarı 2014 yıl sonu itibarıyla 815 bin TL’ye ulaştı.

MASRAFLAR YAPILDI, SORUN SONRA ANLAŞILDI

Kurulacak Halk Invest Ltd. Londra Şirketi’nin İngiltere Ticaret Odasına kaydı ile genel müdür ve iki personel ataması da yapıldıktan sonra 300.000 sterlin (yaklaşık 1,2 milyon TL) de sermaye konuldu.

Bu işlemlerin tümü yapıldıktan ve yüklü miktarda masraf edildikten sonra Kasım 2014’te İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi (FCA)’ne faaliyet izin başvurusunda bulunulması aşamasında Nisan 2014’te kabul edilen AB sermaye piyasası mevzuatı kapsamında mevcut kurulması planlanan yapının lisans çerçevesinde daha kapsamlı hale getirilerek , yönetim kurulunda en az Türkiye’de mukim üyeler kadar İngiltere’de mukim bağımsız üyelerin yer alması, yönetici seviyesinde uyum ve risk yönetimi gibi konularda kadroların oluşturulması gerektiği öğrenildi.

AÇILMADAN TASFİYE EDİLDİ

İlgili otoritenin istediği ve 20-25 kişilik bir kadro gerektiren şirketin yıllık maliyetinin 2 milyon Sterlin düzeyinde olacağı ve kısa vadede bu yüksek maliyeti karşılayabilecek bir getirinin sağlanması potansiyelinin olmadığı ciddi masraflar yapıldıktan sonra fark edildi.

Bu nedenlerle Halk İnvest Ltd.’nin FCA’nın talepleri doğrultusunda yapılandırılması yerine lisans alma çalışmalarının sonlandırılarak tasfiye sürecine alınması ve halihazırda şirketin envanterinde olan demirbaşların, devam eden sözleşmelerin, aboneliklerin vb. İşlemlerin Halk Bankası temsilcilik ofisine devredilmesi kararlaştırıldı.(Haberdar)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.