Halkbank hisseleri için yeni hedef fiyat

Halkbank hisseleri için yeni hedef fiyat

Şeker Yatırım, Halkbank hedef fiyatını yükseltti, tavsiyesini 'AL' olarak korudu

A+A-

Şeker Yatırım, Halkbank hedef fiyatını 19,50TL, tavsiyesini 'AL' olarak korudu. 24 TEmmuz'da 17.10 TL'ye kadar yükselen Halkbank hisseleri bugün 15.85'e kadar geriledi. Şeker Yatırım tarafından hazırlanan Halkbank raporu şu şekilde: 

" Halkbank yılın ilk çeyreğinde 632mnTL beklentiler ile paralel konsolide olmayan net kar açıkladı. Net kar çeyreksel %19 artış kaydederken, yıllık %12 azalma göstermiştir. Kredi-mevduat makasındaki çeyreksel 32 baz puanlık daralmaya rağmen kredi karşılıklarının bu çeyrek düşmesi ve çekirdek gelirlerin (faiz ve komisyon) TÜFE’ye endeksli menkul gelirlerindeki çeyreksel %14 artışa bağlı olarak %7 yükselmesi olumlu sonuçları açıklamaktadır. Net faiz marjı bu çeyrek 12 baz puan artmıştır. Ayrıca, 47mnTL temettü geliri ve 95mnTL ticari kar elde edilmesi sonuçlara olumlu etki yapmıştır.
Bankanın açıklanan sonuçları sonrasında yapmış olan telekonferansta, 2014 yılı net faiz marjında yıllık 40 baz puan düşüş beklentisini korumuştur. Sadece mevduatlarda yıllık büyüme beklentisini %12’den %4’e indirmiştir. Banka fonlama tarafında daha çok repoyu tercih etmektedir. Üçüncü çeyrekte yeniden fiyatlanan aktiflerin ve fonlama maliyetlerindeki düşüşün etkisinde net faiz marjında 15 baz puan artış beklemekteyiz. Hedef fiyatımızı 19,50 TL olarak, tavsiyemizi ise “AL” olarak koruyoruz. Halkbank 2015 tahmini 1,3 fiyat/defter değeri ile rakiplerinden %21 primli, 6,5 fiyat/kazanç oranına göre ise rakiplerine göre %20 iskontoludur. Halkbank için 2015 sermaye getirisi beklentimiz %21’dir (rakipler %14). Banka için 2014 yılında net karda yıllık %4 daralma 2015’te ise %17 artış öngörmekteyiz. Üç yıllık bileşik net kar büyümesi ise %10’dur.
Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar... TL kredi-mevduat makası çeyreksel 70 baz puan daralırken YP makası sadece 10 baz puan daralma göstermiştir. Net faiz marjı ise TÜFE’ye endeksli menkul getirilerindeki artış sayesinde bu çeyrek 12 baz puan yükselmiştir. Banka’nın takipteki krediler oranı ise %2,6 olarak korunmuştur. Tahsilatların takipteki kredileri karşılama oranı ise %70 olmuştur (1Ç14: %43)."


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.