Haziran'da en çok tahvil kazandırdı

Haziran'da en çok tahvil kazandırdı

TÜFE ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde geçen ay en fazla reel getiri DİBS'ten elde edildi

A+A-

Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde haziranda en yüksek reel getiri Devlet İç Borçlanma Senetleri'nde (DİBS) gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın haziran ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,60, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1,54 oranlarıyla DİBS’te gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 2,51, avro yüzde 1,78, Amerikan Doları yüzde 1,07, külçe altın yüzde 0,04 ve mevduat faizi yüzde 0,03 yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise BIST 100 Endeksi yüzde 2,57, avro yüzde 1,84, Amerikan Doları yüzde 1,12, külçe altın yüzde 0,10 ve mevduat faizi yüzde 0,09 yatırımcısına kaybettirdi.

DİBS üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,28, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,88 yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,14, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,60 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

- Yıllık en yüksek reel getiri külçe altından

Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,09, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,60 yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde Amerikan Doları, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,61 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,39, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,97 yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,69, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,28 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.