HDP Eş Genel Başkanı'ndan öğrencisi İstanbul Valisi'ne: Seni oradan süpüreceğiz!

HDP Eş Genel Başkanı'ndan öğrencisi İstanbul Valisi'ne: Seni oradan süpüreceğiz!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, üniversitede öğrencisi olan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya için "Duyduk ki İstanbul'da bir kayyum varmış, şimdi de onu süpürmeye gidiyoruz," dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran'da tekrarlanacak olan seçimlerde amaçlarının 'AKP-MHP faşist bloku'nu geriletmek olduğunu söyledi ve üniversitede öğrencisi olan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya için "Duyduk ki İstanbul'da bir kayyum varmış, şimdi de onu süpürmeye gidiyoruz," dedi.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından İstanbul Seçimi'nin iptal edilmesi ve 23 Haziran'da seçimin yenilenmesi kararının ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bu tarihe kadar Belediye Başkanlığı'na vekaleten atanmıştı.

Ali Yerlikaya 1985-89 döneminde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim görürken bu fakültenin  öğretim üyesi Sezai Temelli'nin öğrencisi olmuştu.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Temelli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin 'itiraf belgesi' olduğunu öne sürdü

Temelli, "17 yıldır iktidarda olan bir parti ve onun başındaki insan, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıklıyor. Yani daha strateji belgesi aşamasındalar. 17 yıl sonra bu belgeye baktığımızda aslında yargı konusunda ne denli içler acısı bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu hep birlikte izledik" diye konuştu.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bazı maddelerini anımsatan Temelli, TCK'nın düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü önünde ciddi engeller oluşturduğunu söyledi.

Kendisini yasanın ve hukukun üstünde gören bir Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Temelli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile böyle bir mekanizma yaratıldı. Herkese hakaret ediyor, kendisini eleştirdiğinizde 'Cumhurbaşkanına hakaret edemezsiniz' deyip size dava açıyor. Bu maddeye dokunulmamış. Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde buna dair bir şey yok. O zaman biz bu reformu, tek adam reformu olarak niteleyebiliriz" dedi.

'TERÖRLE MÜCADELE KANUNU KALKMADAN YARGI REFORMUNDAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Terörle Mücadele Kanunu'nun Türkiye'nin gizli anayasası olduğunu savunan Temelli, "Kürtlere, muhalefete, demokrasi güçlerine karşı uygulanan bir gizli anayasadır. Terörle Mücadele Kanunu kalkmadan bu ülkede bir yargı reformundan bahsetmek mümkün değildir" diye konuştu. 

Yargıda gerçekten samimi bir reforma ihtiyaç duyuluyorsa kendilerinin de hazırlıklarının olduğunu ve incelenebileceğini dile getiren Temelli, kendi hazırlıklarının toplumsal barış üzerine olduğunu belirtti. 

Temelli, "Başta Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanması, demokratik siyasetin önünün açılması, anayasal güvence ile korunan kürsü dokunulmazlıklarının sağlanması, demokratik siyasetten dolayı hiç kimsenin yargılanmaması üzerine hazırlanmış ve toplumsal barışı inşa edecek iddialı bir çalışmamız var. Katkı vermeye hazırız. Samimi iseniz hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz" dedi.

'DİYARBAKIR DİYARBAKIR OLALI BÖYLE BİR KÜRTÇE DUYMADI'

Yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin haklı bir gerekçesi olmadığını iddia eden Temelli, "YSK marifeti ile karşımıza çıkmış bir zorunluluk" ifadesini kullandı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.