HDP milletvekilleri AYM'ye gidiyor

HDP milletvekilleri AYM'ye gidiyor

Dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'ne yarın bireysel başvuruda bulunarak,değişikliğin iptalini isteyecek

A+A-

 Dokunulmazlıkları anayasa değişikliği ile geçici olarak kaldırılan HDP'li milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'ne yarın bireysel başvuruda bulunarak,değişikliğin iptalini isteyecek.

Çoğu HDP'li ve CHP'li olmak üzere fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının geçici olarak kaldırılmasına ilişkin düzenleme geçen hafta Cuma günü TBMM'de kabul edilerek, onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a gönderilmişti.

HDP kendisini hedeflediğini savunan düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne 110 milletvekili ile başvurmak için CHP'den destek almaya çalışmış ancak istediği desteği bulamamıştı.

HDP'nin şu anda 59 milletvekili bulunuyor.

HDP'den yapılan yazılı açıklamada, "Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını düzenleyen anayasa değişikliğinin iptaline ilişkin yarın Anayasa Mahkemesi'ne milletvekillerimiz tarafından bireysel başvurularda bulunulacaktır" denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV'ye verdiği demeçte toplu başvurunun sonuç vermesini beklemediğini, bireysel başvuru için ise bu Cuma'ya kadar süre olduğunu kaydetmişti.

Düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde Anayasa ve Adalet Karma Komisyon Başkanlığında, TBMM Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar yargıdaki ilgili mercilere iade edilecek. Böylelikle milletvekillerinin işledikleri iddia edilen suçlar için yargı yolu açılmış oluyor.

Aralarında CHP ve HDP liderlerinin de bulunduğu muhalefet milletvekillerinden haklarında fezleke bulunanların sayısı şöyle sıralanıyor: "317 AKP milletvekilinden 27'si, 133 CHP milletvekilinden 51'i, yemin etmeyen Leyla Zana hariç 59 HDP milletvekilinden 50'si, 40 MHP milletvekilinden 9'u." 

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.