HDP ve MHP'den hükümete birer vekil

HDP ve MHP'den hükümete birer vekil

Davutoğlu, muhalefet milletvekillerine bakanlık teklifini iletti; HDP ve MHP'den birer vekil teklifi kabul etti

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçime gidilmesi kararı ardından kurulacak seçim hükümeti için muhalefet partisi milletvekillerine bakanlık tekliflerini iletti.

Davutoğlu'nun yarın saat 18.00'e kadar cevap vermesini istediği milletvekillerinden HDP'den Müslüm Doğan ile MHP'den Tuğrul Türkeş seçim kabinesinde yer almayı kabul etti.

CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacağını açıklarken, HDP görev alacağını bildirmişti.

Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Davutoğlu CHP'den Deniz Baykal, Erdoğan Toprak, Ayşe Gülsün Bilgehan, İlhan Kesici, Tekin Bingöl; MHP'den Kenan Tanrıkulu, Tuğrul Türkeş, Meral Akşener ve HDP'den Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca'ya bakanlık teklifini iletti.

HDP'li Doğan teklife olumlu yanıt vereceğini açıklarken, Başbakanlık kaynakları Türkeş'in de bakanlık teklifini kabul ederek kabinede yer alacağını belirttiler.

Haber kanallarına açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise, Türkeş'in istifa etmesi gerektiğini aksi takdirde partiden ihraç edileceğini kaydetti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu ise seçim hükümetinde yer alması için kendisine yapılan teklifi reddettiğini belirtirken, böyle bir teklife tepki olarak partisinin genel başkan yardımcılığından ayrıldığını da açıkladı.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise teklife ilişkin olarak "Beklediğimiz isimler değildi ama tartışmayacağız" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak aynı yazılı açıklamayı yaparak teklifi "hiçbir sorumluluğu olmayan ve hiçbir görevi yerine getirmeyecek geçici hükümette CHP'yi temsilen yer alarak hak etmediği itibarı vermemek amacıyla" reddettiklerini bildirdi.

CHP'li Gülsün Bilgehan da yaptığı kısa açıklamada, "CHP'nin ilkeleri doğrultusunda, mevcut siyasi şartlarda, önerilen görevi kabul etmediğimi bildiririm" dedi.

Hürriyet gazetesinin internet sitesine yer alan habere göre, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise "Parti ahlakına uygun hareket edeceğim. Teklife kapsamlı bir yanıt vereceğim" yanıtını verdi.

Kabinede muhalefet partilerinden 11 milletvekilinin yanı sıra anayasa gereği üç bağımsız milletvekili olacak. Geri kalan 11 bakan ise AKP'den atanacak.

Mevcut kabinede Başbakan Davutoğlu dahil 26 bakan bulunuyor.

Muhalefet partilerinden gelen yanıtlara göre, boş olan koltuklar için Meclis içinden ya da dışından bağımsız isimlere davet gidecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.