HDP'li vekiller için ince ayar

HDP'li vekiller için ince ayar

HDP'li milletvekillerini ifadeye çağırmak için gönderileni tebligatlardan “zorla getirme” tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarı çıkarıldı

A+A-

Savcılıkların milletvekillerini ifadeye çağırmak için gönderdikleri tebligatlardan “zorla getirme” tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarı çıkarıldı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği uyarınca 152 milletvekiline ait 799 dosya savcılıklara gönderilmiş ve vekilleri ifadeye çağrılmaya başlamıştı.

Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), “İfadesi alınacak veya sorgusu yapılacak kişi davetiye ile çağrılır; çağrılma nedeni açıkça belirtilir; gelmezse zorla getirileceği yazılır” hükmünü içeriyor.

Yasanın, “zorla getirme” başlıklı maddesinde de “Hakkında tutuklama kararı verilmesi veya yakalama emri düzenlenmesi için yeterli nedenler bulunan veya çağrıldığı halde gelmeyen şüpheli veya sanığın zorla getirilmesine karar verilebilir” deniliyor.

Bu çerçevede savcılıklar, ifade çağrısına uymayan vekiller hakkında zorla getirme tedbirine başvurabilecekti.

Savcılıkların, 90 yıllarda ortaya çıkan görüntülerin Demokrasi Partisi (DEP’) milletvekillerinin parlamentodan alınarak zorla ifadeye götürülmesi olayının yinelenmemesi için önemli bir karar aldığı ortaya çıktı.

İfade çağrısına uyulmazsa “zorla getirme” tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarıya, çağrı kâğıtlarında yer verilmedi.

Savcılıklar, çağrıya uymayan vekiller hakkında ifadelerini almaksızın dava açabilecek ya da takipsizlik kararı verebilecek.

DEP’li Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak ve Selim Sadak, 1991 seçimlerinde TBMM’ye girmişti. Leyla Zana’nın Kürtçe yemin etmesinin ardından soruşturma başlatılmış; Zana, Dicle ve Doğan 4 Mart 1994’te Meclis’e giren polis tarafından zorla gözaltına alınmıştı. (Kaynak: Habertürk)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.