HDP'nin yerine Kürt partileri kurulabilir

HDP'nin yerine Kürt partileri kurulabilir

Son iki seçimdeki doğru tahminleri dikkatleri çeken Adil Gür, sürecin HDP'nin aleyhine işlediğini ve yerine yeni Kürt partilerinin geçebileceğini söyledi

A+A-

Türkiye’nin tanınmış kamuoyu araştırmacısı Adil Gür, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yerine yeni Kürt siyasi partileri çıkabileceğini söyledi.

Milliyet yazarı Tunca Bengin, bugün köşesinde Adil Gür'ün HDP ile ilgili son tespitlerine yer verdi.

7 Haziran seçiminde yüzde 13.16 oy alarak 80 milletvekili çıkaran HDP'yle ilgili en doğru tahmini yapan Adil Gür'ün şirketi A&G olmuştu.

Gür, o dönemde, “HDP, bu seçimde yüzde 13-14 oy alabilir. SHP'lileşebilirse, söylemi duruşuyla Türkiye partisi olabilirse de önümüzdeki seçimde ana muhalefet olur” demişti.

Adil Gür'ün beş ay sonraki HDP'nin baraj tartışmalarının yaşandığı ve oy oranının yüzde 10.8'e düştüğü 1 Kasım seçimine dönük öngörüsü ise şöyleydi:

“HDP'ye oy veren yüzde 13'ün neredeyse 11'i ideolojik tercih yapan seçmen. Bu insanlar kararını değiştirmez. Belki HDP'nin son zamanlardaki tavrı barajı geçsin diye oy veren beyaz Türkler’i etkileyebilir. Yani HDP'nin baraj konusunda sıkıntısı olmaz.”

Adil Gür, hendek ve barikatalr, sokağa çıkma yasakalrı ve operasyonlar sonrasında ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün eldeki verilere bakarak bu parti barajı kesin geçer ya da altında kalır veya bu kesin 367 yi bulur diyebilmek çok kolay değil. Ortada bir seçim olması lazım. Ama elimizde iki seçimin verisi var ve bunlar sürecin HDP açısından iyi gitmediğini gösterdi. Şu anda ivmenin tersine dönmesi yukarıya doğru gitmesi için hiçbir neden yok bence.

HDP Ceylanpınar'dan bu yana kendi ayağına sıkıyor. Türkiye partisi oluyordu, yüzde 13 leri geçmişti ama PKK ile arasına bir mesafe koyamadı. İnsanlar sadece siyasal olarak etkilenmiyor, gündelik yaşamları etkilendi. Birçok insan evini terk etti, esnaf işini yapamıyor, siftahsız dükkan kapatıyor, çocuklar okula gidemiyor.

Onun için 7 Haziran'dan bu yana, 1 Kasım sonrası da dahil, süreç HDP'nin aleyhine işliyor. Kendisine çekidüzen vermezse HDP'nin bıraktığı boşluğu dolduracak Kürt siyasi partileri çıkabilir.” 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.