Hem Fitch hem S&P'den İngiltere'ye darbe

Hem Fitch hem S&P'den İngiltere'ye darbe

S&P, Birleşik Krallık'ın geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği'nden ayrılma kararından sonra notlarını düşürdü

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Birleşik Krallık'ın geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği'nden ayrılma yönünde oy kullanmasının ardından kredi notunu iki seviye aşağı çekti.

S&P, daha az öngörülebilir, daha az istikrarlı ve daha etkisiz politika çerçevesi risklerine dikkat çekerek, AAA olan notu AA'ya indirdi. Faiz indiriminin ayrıca, dikkat çeken dış finansal durumların bozulması ve İskoçya ve Kuzey İrlanda'da oy verenlerin çoğunluğunun AB'de kalmayı seçmesinden dolayı meydana gelen anayasal sorunları yansıttığı bildirildi.

Bir darbe de Fitch'ten 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin uzun dönem yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu AA+'dan AA'ya indirdi. Görünüm ise negatif.

Fitch, Birleşik Krallık'ın 2016'daki büyüme oranını ise yüzde 1.9'dan yüzde 1.6'ya revize etti. 2017 ve 2018 yılları için ise yüzde 0.9 büyüme tahmininde bulundu. Fitch Ratings, bütçe açığını ise önümüzdeki 3 yıl için GSYİH'nin yüzde 3.6'sına denk geleceğini söyledi. Bu oran "Kal" senaryosunda ise yüzde 2.8'di.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.