Herkese 7.500 lira maaşı halk kabul etmedi

Herkese 7.500 lira maaşı halk kabul etmedi

İsviçre'de her yetişkin vatandaşa koşulsuz aylık 2 bin 500, 18 yaşından küçüklere 625 İsviçre frangı gelir bağlanmasına yönelik referandumda yüzde 77 hayır oyu kullanıldı.

A+A-

İsviçre'de her yetişkin vatandaşa koşulsuz aylık 2 bin 500 İsviçre frangı (7 bin 500 lira) ve 18 yaşından küçüklere 625 İsviçre frangı (bin 800 lira) gelir verilmesi teklifi referandumla reddedildi. 

Ülkede yapılan referandumda, resmi olmayan sonuçlara göre, halkın yüzde 46'sı oy kullanırken, yüzde 23'ü evet oyu, yüzde 77'si ise hayır oyu verdi ve koşulsuz gelir teklifi büyük bir farkla kabul edilmedi.

Referanduma karşı çıkanlar, koşulsuz aylık gelir verilmesinin çalışmamayı özendireceği, ülkedeki işsizlik oranının artacağı ve tasarının İsviçre'yi daha cazip bir hale getirerek ülkeye göçü artıracağından endişe ediyordu.

Referandumu destekleyenler ise insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacakları bir geliri olduğunda daha yaratıcı bir yaşam süreceleri fikrini savunuyordu.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.