Herkesin bildiği maske kararını ilk Erdoğan açıkladı

Herkesin bildiği maske kararını ilk Erdoğan açıkladı

Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi, Erdoğan açıklama yapıyor

A+A-

Kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırıldı. Toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında maske kullanımı vaka sayısı binin altına düşene kadar devam edecek.

Bilim Kurulu'nun, olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli bir toplantı yapmasına ihtiyaç olmadığına karar verildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bilim kurulu toplantısının ardından konuşuyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 12:30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanmıştı. Bakan Koca'nın "en önemlilerinden biri" dediği ve maske kullanımı konusu dahil olmak üzere pek çok tedbirin ele alınacağı Bilim Kurulu toplantısı 2 saati aşkın sürdü. Toplantının ardından bilim kurulu Beştepe’ye gitti.

Açıklama Erdoğan'ın Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine "maskeleri çıkaralım" demesiyle başladı. İlk sözü alan Bakan Koca, Koronavirüs vaka sayısındaki düşüşe dikkati çekti. Ardından sözü alan Erdoğan, bilim kurulunun aldığı kararları duyuruyor...

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Milletimiz de gösterdiği dirayet ve sabırla bu sürece gerçekten çok önemli katkı sağladı. Salgınla mücadelede de yol göstericimiz ve en önemli güç kaynağımız bilimin ışığı bilim insanlarımızın gayretleri olmuştur. Bize en büyük desteği sağlık bakanlığımızın sağlık tehdidinin dünyada duyurmaya başlamasıyla birlikte oluşturduğu bilim kurulumuz ve alt çalışma grupları vermiştir. DSÖ de bu süreci yakından takip ederek takdirlerini de kendi platformlarında açıkça kaydetmiştir. Gerek ikili uluslararası toplantılarda bunları açık net bize söylemişlerdir. 

Değerli dostlar salgının başlangıcında bilinmeyen tanınmayan sonuçları kestirilemeyen bir virüsle karşı karşıya gelinmiş olmasının yol açtığı belirsizlikler vardı. Virüsün kaynağı olarak gösterilen  Çin'den gelen bilgiler dehşetengiz bir tablo ortaya koymaktaydı. Hastalık yayıldıkça bilim insanlarının gözlemleri tüm dünya ile birlikte bizi de hemen her gün yeni bilgi ve tavsiyelere maruz bıraktı. 

Dünya genelinde 160 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım desteği sağlayarak vicdani hassasiyetlerimizi salgın sürecinde de gösterdik. Dünya bu konuda hiç de hayırla yad edilmeyecek bir yaklaşım sergilemiştir. Kendi güvenlikleri ve refahları dışında hiçbir şey umursamayan ülkelerin insanlığın tamamına yönelik tehditler karşısındaki bu bencilliği tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir.