HSBC Akbank için tavsiyesini korudu

HSBC Akbank için tavsiyesini korudu

HSBC, Akbank için 9,50TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesini korudu

A+A-

HSBC'nin konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı: "Karlılıktaki iyileşme devam ediyor. Akbank, yılın ikinci çeyreğinde 1.332 milyon TL solo net kar açıkladı. Net kar ortalama piyasa beklentisi olan 1.236 milyon TL'nin %8 üzerinde gerçekleşti. Açıklanan sonuçlara göre bankanın özsermaye karlılığı %19 oldu. 162 milyon TL düzeyindeki Visa payları satışı ile elde edilen vergi sonrası gelir ve 131 milyon TL düzeyindeki bu çeyrekte yazılan güçlü menkul kıymet alım satım gelirleri hariç tutulduğunda net kar önceki döneme göre %8 artarken düzeltilmiş sayılarla özsermaye karlılığı da %15 düzeyinde oldu. Kredi büyümesindeki canlanma, kredi mevduat spredlerindeki iyileşme ve başarılı maliyet yönetimi ve aktif kalitesinin devamı bu çeyrekte öne çıkan gelişmeler olarak sıralanabilir.

Özsermaye karlılığı yıllık hedefin üzerinde kalmaya devam edebilir. Büyümedeki toparlanma, güçlü ve sürdürülebilir aktif kalitesi ile önümüzdeki dönemde kredi mevduat spredlerinde iyileşmenin süreceği beklentisi sayesinde bankanın tüm yıl için hedeflediği %14 düzeyindeki özsermaye karlılığını aşması muhtemel. İlk yarıdaki gerçekleşme çok daha iyi bir görünüm sergilendi. Banka yönetimi yılın geri kalan kısmında da faiz ortamının benzer şekilde devam etmesini bekliyor. Bizce Akbank'ın sonuçlarına piyasa olumlu tepki verebilir. Hatta diğer bankacılık hisselerinde de hareketlilik görülebilir zira Garanti Bankası ve Halkbank'ın da bu çeyrekte iyi sonuçlar açıklaması bekleniyor. "
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.