HSBC Brezilya, 5.2 milyar dolara satılıyor

HSBC Brezilya, 5.2 milyar dolara satılıyor

HSBC, Brezilya birimini 5.2 milyar dolara Bradesco'ya satıyor

A+A-

HSBC Holdings Plc. yıllarca hayal kırıklığı yaratan performansın ardından Brezilya birimini 5.2 milyar dolar karşılığında Banco Brandesco SA'ya satarak dünyanın en büyük ikinci gelişen ekonomisinden çıkıyor.

Avrupa'nın en büyük bankasından bugün yapılan açıklamada Bradesco ile yapılan anlaşmanın HSBC Bank Brasil SA Banco Multiplo ve HSBC Serviços e Participaçoes birimlerini kapsadığı belirtildi. Hâlâ düzenleyicilerin onayına gerek olan satış için tarafların 31 Temmuz'da anlaştığı ve satışın tamamlanmasının önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar sürebileceği belirtildi.

Her iki şirketin de net varlık değerlerini yansıtabilmesi bakımından bazı uyarlamaların yapılabileceği satış fiyatı, defter değerinin 1.8 katı ve analistlerin beklentilerinin oldukça üzerinde. Reuters tarafından 20 Temmuz'da yazılan haberde Bradesco'nun HSBC'ye 12 milyar reallik yani defter değerinin 1.2 katı teklifinin ardından HSBC Brasil için özel görüşmelere başladığı belirtilmişti.

Brezilya'nın en geniş ikinci özel sektör bankası olan Bradesco şu an defter değerinin bir buçuk kat üzerinde işlem görüyor.

Anlaşma Osasco merkezli Bradesco'nun diğer büyük rakipleri Itau, devlet kontrolündeki Banco do Brasil SA ve Caixa ile arasındaki varlık farkını kapatmasına yardımcı olacak. HSBC Brasil'in yüksek gelirli müşterilere hitap eden yaklaşımı Bradesco'nun varlıklı müşteriler ve büyük şirketlere yönelik iş yapma planlarıyla örtüşüyor.

Brezilya'ya 1990'lı yılların sonunda gelen HSBC varlık bakımından ülkenin en büyük bankaları olan Itau, Bradesco veya Banco do Brasil'e gerçek bir tehdit olabilmek için yeterince büyüyemedi. HSBC Brasil'in 854 şubesi, 21,000 çalışanı ve 170 milyar reallik varlığı bulunuyor ve Brezilya bankacılık sistemindeki toplam varlıkların yüzde 2.3'ünü temsil ediyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.