Hükümet bankalarla bir kez daha görüşecek

Hükümet bankalarla bir kez daha görüşecek

Bazı esnafların krediye erişimde sıkıntı yaşadığını dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bankalarla bir kez daha görüşeceklerini dile getirdi.

A+A-

Sicil affına rağmen bazı esnafın kredi almakta sıkıntı yaşadığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Biz hükümet olarak sicil aflarını çıkartıyoruz ama 'bankalar uygulamıyor' deniyor. Geldiğimiz noktada bazıları yasayı uyguluyor. Bazı esnfalardan şikayet geliyor. Kredi kartını geciktirerek ödemiş kara listedesin deniyor. Şartları taşıyorsa yapılandırma imkanı getirin. Bakıyoruz uygulamaya ben geçmişte kredi kartımı gecikmeyle ödemişim ama kart borcum şu anda yok. Bana kredi vermeyeceklerini ifade ediyorlar. Bankalar bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermeli" diye konuştu.

Tüfenkci, "Faizsiz kredileri hayata geçirdik, burada da bankalar bir takım nedenlerle sıkıntılar meydana getiriyorlar. Bankalarla bir daha görüşeceğiz, biz uyarıyla şu anda geçiriyoruz. Yaptırımları da devreye sokmaktan çekinmeyiz" ifadesini kullandı.

Şimşek'ten bankalara çağrı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türk bankalarının zor durumdaki üreticiye yardımcı olması gerektiğini söyledi. Şimşek 4 ayda 70 bin şirketin Kredi Garanti Fonu'ndan yararlandığını ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.