Hükümetin kurulma tarihi belli oldu

Hükümetin kurulma tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkânının verilmesi gerektiğini söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin 2. Olağanüstü Kongresi'nin yapılacağı akşam, Binali Yıldırım'ı yeni kabineyi kurmak için görevlendireceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Gençlik Bayramı nedeniyle A Haber'de yayınlanan "Gençlerle Büyük Buluşma" isimli programında gençlerden gelen soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen programda gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AKP Genel Başkan adayı gösterilmesine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

"Burası sizin eviniz, şahsımın ne mülküdür, ne malıdır. Sadece buranın bekçisi konumundayız. Bu kadar özenle hazırladığımız külliye, sizlerle bizi buluşturmuş oluyor. 10 bini aşkın muhtarımızla biraraya geldik. Şimdi yapmakta olduğumuz camiyle, külliye arasındaki kongre salonumuz var ki, gerçekten çok çok muhteşem olacak. En azından yarı opera binası diyebileceğimiz bir bina vaziyetinde. Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi yapıyoruz. Türkiye'de bundan daha büyük bir kütüphane olmayacak. Şu an temelleri atılıyor. Dijital ortama da yayınları alacağız. 24 saat açık bir kütüphane olacak. 

Tabii bu soruyu cevaplarken, kurucu genel başkanı olduğum partinin yeni bir kongre sürece söz konusu. Olağanüstü bir kongre süreci. Sayın Genel Başkan aldı bu kararı. Temayül yoklamaları alındı. Bu süreci arkadaşlar bitirdiler. Bugün de parti sözcüsü neticeyi açıkladı. Bu olağanüstü Genel Kurula,. temayül tek adayla gidilmesi noktasında. Genel Kurul ve tüm delegeler, oradaki adayla ilgili kararını verecek ve pazar akşamı gerek partimizin diyeceğim, çünkü kurucu genel başkanı olduğum için söylüyorum. Bundan sonraki sürece yönelik, başbakan kim olacak sorusunun cevabı da, o gün Başbakanımız Ahmet Bey istifasını verecektir ve hemen o akşam yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkanını verelim istiyorum. Zira hafta için MGK var, Pazartesi günü Dünya İnsani Zirvesi var. 60 ülke devlet başkanı ve başkanı geliyor. O program 2 gün sürüyor ve sonra Ankara'ya gelip, duruma göre kabineyi görmüş olacağız."

'Evlerini terk edenler tamir etmesin, biz yıkalım, yeniden inşa edelim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede yapılan operasyonlarda evlerini terk edenlere, "Evlerini terk edenlere çağrım var; Evlerini tamir etmesinler. Bu yapıları biz yıkalım ve yeniden inşa edelim. Kentsel dönüşümü buralarda uygulayalım. Ondan sonra yeni evlerine gelsinler" diye seslendi.

'Dokunulmazlık için 'hodri meydan' diyorsanız, açın önünü hepsi yargılansın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dokunulmazlıklar konusuyla ilgili şunları söyledi: "Dokunulmazlık konusu, fezlekelerle alakalı bir konudur. Bu fezlekeler, belli miktardaki milletvekillerini ilgilendiren bir konudur. 4 siyasi partinin de milletvekillerinin belli oranlarda fezleke var. Buradaki dokunulmazlığın kaldırılması konusu, bu fezlekenin parlamentoda raflara yerleştirilmesi değil, bunu kim gönderdi, yargı gönderdi. Burada dursun diye değil. Parlamento şu kararı alacak. Biz değerlendirmemizi yapıyoruz, biz bunu tekrar yargıya gönderiyoruz. Yargı ne yapacak? Bu fezlekelerin yargılama sürecini başlatacak. Biliyorsunuz, referandumla çözülürse, tamamının yargılanma yolu açılmış olur. Dikkat edilirse şu anda bir sıkıntı var. Şu anda aklımda kaldığı kadarıyla 138 milletvekilinin fezlekesi var. Şimdi bunlar orada ne yapacak? Yargıya açılacak ve yargı alacak, bunların hepsinin değerlendirmesini yapıp, nihai kararı yargı verecek.

İki şey çok garip. Hodri meydan diyorsarız, açın önünü, hepsi yargılansın. Burada kaçmanın bir anlamı var mı? Bugün yargılanmasa, zaten milletvekilliğin bittiği anda yargılanacaksın. TBMM'nin başına dert olmayın. 

Dokunulmazlık olayının bu kararıyla birlikte, Türkiye'nin önünde demokrasi mücadelesinde bir sınav kazanılmış olacak. Bu sınavı yarın Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosu verecektir kanaatindeyim. Bu sürece destek veren milletvekili arkadaşımızı kutluyorum."

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi

Tabii başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusu, geçmişte gerek sayın Demirel'in gerek Erbakan'ın, Turgut Özal'ın ısrarla söyledikleri tezlerdir. Başkanlık sistemini, ülkenin birliği beraberliği ve bütünlüğü için ileri sürmüşlerdir. Bakın dünyada G20 ülkelerine bakın, yarıdan fazlası başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Acaba niye? Demek ki başkanlık sisteminin getirisi, götürüsünden çok daha fazla. Başta ABD olmak üzere Latin Amerika ülkelerinin tamamı başkanlık sistemidir. Rusya öyledir, Fransa yarı başkanlık sistemidir. Avrupa'da daha fazla parlamenter sistem vardır. Ama en gelişmiş ülkelerde başkanlık vardır.

Bu halk niçin bir darbe anayasası ile yönetilsin ki. Kendi iradesi var. Kendi iradesiyle ortaya koyabileceği anayasa var. Bu anayasa ile çok daha demotratik biçimde yönetilebiliriz. 4 siyasi parti, başbakanlığım döneminde bu işe adım attık."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.