Hükümetten Merkez Bankası'na güven

Hükümetten Merkez Bankası'na güven

Başbakan başkanlığında yaklaşık 7.5 saat süren toplantı sonrası Merkez Bankası'na güven tazeleyen açıklama geldi

A+A-

Piyasaların sonucunu merakla beklediği, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ekonomi yönetiminin toplantısından Merkez Bankası ve uyguladığı politikalara destek olarak kabul edilebilecek açıklama çıktı. 

Başbakan başkanlığında yaklaşık 7.5 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğu ve Ak Parti'nin iktidarda olduğu 12 yıl boyunca hükümetler ile uyum içinde çalışıldığı belirtildi. 

Ekonomi değerlendirme toplantısına Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Gümrük Bakanı Nurettin Canikli, Sanayi Bakanı Fikret Işık ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve ilgili ekonomi bürokratları katıldı.

Toplantı sonrası Başbakanlık'tan şu açıklama yapıldı:

"Merkez Bankamız, yasasında belirlenen çerçevede araç bağımsızlığına sahiptir. Merkez Bankamız 2002 yılından beri, başta 2009 yılındaki küresel kriz olmak üzere, birçok kez bu tip uluslararası dalgalanmalara karşı aldığı tedbirlerle başarılı sınavlar vermiş ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtlamıştır. On iki yılı aşkın bir süredir hükümetlerimizle Merkez Bankamız arasında yakın bir iletişim ve istişare mevcut olmuştur.

Bugün de Merkez Bankamız para politikaları hedefi doğrultusunda gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır. Avrupa Merkez Bankası'nın hızlı bir parasal genişleme kararı alması, ABD Doları'nın değer kazanmasına neden olmuş ve bu durum tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olmuştur. Bu süreçte, Türk Lirası'nın değer kaybı diğer gelişmekte olan ülkelere göre bir miktar daha fazla olmuştur.

Bankacılık kesimimiz bu tip şoklara karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumumuz, 2002 yılından beri etkin denetim ve gözetimiyle bankacılık kesimimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturmuştur. Sermaye Piyasası Kurulumuz, yeni yasal çerçevesinde sermaye piyasalarını geliştirmek için yoğun bir çaba göstermekte, etkin düzenleme ve denetleme çalışmalarıyla uluslararası piyasalara güven vermektedir."  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.