Hurda otomobillerden silah yapılacak

Hurda otomobillerden silah yapılacak

Hurda araç desteği savunma sektörüne girdi verecek; Kırıkkale'deki Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Pirinç Fabrikası ve Fırtına obüslerinin namlularının da yapıldığı Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın ham madde ihtiyacını karşılanacak.

A+A-

Hurda araç desteği savunma sektörüne girdi verecek; Kırıkkale'deki Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Pirinç Fabrikası ve Fırtına obüslerinin namlularının da yapıldığı Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın ham madde ihtiyacını karşılanacak.

Ülke genelindeki 3 hurda müdürlüğüyle yıllık yaklaşık 300 bin ton ömrünü tamamlamış malzemeyi savunma sanayisine girdi olarak geri kazandıran MKE Hurda İşletmesi, hurda otomobillere yönelik yeni teşvik düzenlemesine hazırlanıyor.

MKE Hurda İşletmesi Müdür Yardımcısı Fehmi Çınar, sanayide hızlı bir gelişim kaydeden Türkiye'nin ham madde için gereksinim duyduğu hurdanın üçte ikisini ithal ettiğini belirterek, hurda malzemelerin bu açıdan stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Geçen yıl hurda müdürlüklerinde yaklaşık 300 bin ton ömrünü tamamlamış malzemeyi işlediklerini söyleyen Çınar, "Savunma sanayimiz hızla yerlileşiyor, savunma sanayine yönelik üretimlerimiz artıyor. Burada MKE, barışta cephe hizmeti veriyor. Birinci önceliğimiz, geri dönüşümle elde edilen bu malzemelerle Kırıkkale'deki MKE Pirinç Fabrikası ve Fırtına obüslerinin namlularının da yapıldığı Ağır Silah ve Çelik Fabrikamızın ham madde ihtiyacını karşılamak. Buradan gönderilen hurdalar, vatan savunması için silah, kurşun, mühimmat ve diğer savunma sistemlerinin üretiminde kullanılıyor." dedi.

Hurdaya ayrılarak MKE'ye gelen her otomobilin ülke savunmasına katkı sağladığını vurgulayan Çınar, başta askeri kurumlar olmak üzere kamu kurumlarının hurdalarını aldıklarını, son yıllarda ise hurda araç teşvik ve destekleriyle iş hacimlerinin arttığını dile getirdi.

5 YILDA 536 BİN TON HURDA ÇIKTI  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ilgili tebliğleriyle 2008-2013 döneminde 119 bin aracın teslim alınarak 536 bin ton hurdanın geri dönüşüme tabi tutulduğunu anlatan Çınar, 20 yaş ve üstü araçlara getirilen vergi borçları ve idari para cezalarının silinmesiyle ilgili düzenleme sonrasında da bin 300'e yakın aracın teslim alındığını, 3 bin 600 ton hurda malzemenin elde edildiğini söyledi.  

Bu kapsamda araç alımlarının devam ettiğini, aralık ayı sonuna kadar rakamların artmasını beklediklerini dile getiren Çınar, şunları kaydetti:

"2018 programında 400 bin tonluk bir hurda tedariği hedefleniyor ancak ilgili komisyonlarda görüşmeleri devam eden 2002 model ve altındaki araçlara verilmesi planlanan ÖTV teşviğinin de savunma sanayisine önemli bir katkı sunmasını bekliyoruz. Bu teşvik kapsamında 6 milyona yakın araçtan yüzde 10'unun değerlendirildiğini düşünürsek 600 bin araç demektir. Bu da savunma sanayimiz için oldukça iyi bir girdi sağlar."

FİYAT NE KADAR OLACAK?

Fehmi Çınar, 20 yaş ve üzeri araçlara ilişkin düzenleme kapsamındaki alımlarda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının belirlediği 1. sınıf demir çelik fiyatı üzerinden ödeme yapıldığını, yeni düzenlemelerle ilgili tarifenin Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonrası belli olacağını da sözlerine ekledi.
 
Başta askeri kurumlar olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlara ait ömrünü tamamlamış malzemeleri, İzmir-Aliağa, Kocaeli - Seymen ve Kırıkkale'deki hurda müdürlüklerinde toplayan MKE Hurda İşletmesi, önceliği savunma olmak üzere sanayinin ham madde ihtiyaçlarını karşılıyor.

Teşvik ve vergi düzenlemeleriyle hurdaya ayrılan otomobillerin de geri dönüşüme tabi tutulduğu hurda müdürlüklerinde hummalı bir çalışma devam ediyor.

Etiketler : ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.