Hürriyet'e soruşturma dış basında

Hürriyet'e soruşturma dış basında

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın, Doğan Medya Grubu hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”tan soruşturma başlatması yurt dışında büyük yankı buldu

A+A-

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın, Güneş Gazetesi’nin 5 gün önceki manşetini ihbar kabul ederek Doğan Medya Grubu hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”tan soruşturma başlatmasını yabancı medya kuruluşları acil koduyla geçti. İşte o haberlerden bazıları:

Reuters haberinde, "Türk savcılar, 'terör propagandası' iddiasıyla Doğan Medya Grubu hakkında soruşturma başlattı" denildi. Haberde, Doğan Medya'nın, "Türk medya devi Doğan Holding bünyesinde olduğu ve yüksek tirajlı Hürriyet gazetesini yayımladığı" belirtildi. 

AFP ise, "Resmi haber ajansı, Türkiye'nin önde gelen medya grubuna 'terör propagandası'ndan soruşturma açıldığını bildirdi" ifadesini kullandı. Haberde, Doğan Medya Grubu'nun, "bağımsız Hürriyet gazetesi, CNN Türk televizyon kanalı ve diğer yayın organlarının sahibi" olduğu hatırlatıldı.

Doğan Medya'ya yönelik soruşturma Almanya medyasında da geniş yankı buldu.

Zeit Online: "Türkiye'de savcılık etkili bir grup olan Doğan Medya'ya soruşturma başlattı. Türk polisi daha dün Nokta dergisinin dağıtılmasını engelledi ve genel yayın yönetmenini gözaltına aldı."

Spiegel Online ise "Doğan Grubu'na soruşturma başlatıldı; suçlama, terör propagandası" spotuyla verdiği haberde şunları aktardı: "Türkiye'de savcılık, ülkenin önde gelen medya grubu olan Doğan Medya'ya yönelik 'terör propagandası' suçlamasıyla soruşturma başlattı. Doğan Medya, Hürriyet gazetesini de çıkarıyor. Geçen günlerde AKP yanlıları gazetenin merkezine iki kez saldırıda bulunmuştu."  

Kalın: Yorum yapmam doğru olmaz

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan Medya Grubu bünyesindeki basın kuruluşlarında yer alan bazı haberlerden dolayı yetkililer hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan soruşturma açtı. Başsavcıvekili İdris Kurt, Güneş Gazetesi’nin 10 Eylül 2015'teki “Al Sana Belge" başlıklı haberini ihbar kabul ederek, yaptıkları yayınlardan dolayı Doğan Medya Grubu hakkında resen soruşturma başlattı.

Doğan Medya Grubu'na yönelik soruşturma açılması, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a da soruldu.

Kalın, soruya şu cevabı verdi: "Hukuki süreçle ilgili benim yorum yapmam doğru olmaz, bir gerekçelerini görelim. Tabloyu net görmekten sonra değerlendirmek yapmak daha isabetli olur diye düşünüyorum."

 

DOĞAN GRUBU ÇALIŞANLARINA TERÖR SORUŞTURMASI

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.