İçişleri Bakanı Efkan Ala istifa etti

İçişleri Bakanı Efkan Ala istifa etti

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevini bıraktığını duyurdu

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevini bıraktığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı'na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu getirildi. 

Boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı pozisyonuna eski Sağlık Bakanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu getirildi.

Beştepe'de süpriz görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 19.30’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Başbakan Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım arasındaki görüşme resmi programda bulunmuyordu.

Saat 20.00’de biten görüşme sonrası Başbakan Yıldırım, kabinedeki ‘mini’ revizyonu açıkladı.  Yıldırım, "İçişleri görevini bırakan Efkan Ala'ya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

"81 ilin emniyet müdüründen 74’ü, 7000 istihbaratçının 6,500'ü FETÖ’cüydü" 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı görevine getirildiği dönemde 81 ilin emniyet müdüründen 74'ünün Gülen cemaati mensubu olduğunu açıklayan Ala, "Daire başkanlarının tamamı bunlardandı onları da aldık. 5 bin civarında kişiye soruşturma açtık" diye konuşmuştu. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda 17-25 Aralık'tan önce yaklaşık 7 bin çalışandan 6 bin 500'ü FETÖ mensubuydu. Buranın durumu yükseltilecek, belki daire başkanlığından başkanlık seviyesine, şimdi çalışıyoruz. Onların hepsi temizlendi, başka yerlere tayin edildi, gönderilenler oldu, çıkarılanlar oldu. Jandarmada bir istihbarat başkanlığımız var. Bu da yeniden yapılanacak" sözleriyle gündeme gelmişti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.