İhracat Eylül'de yüzde 6.5 arttı

İhracat Eylül'de yüzde 6.5 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracat Eylül ayında yüzde 6.5 artışla 13.3 milyar dolar oldu

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracat, otomotiv, hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörleri öncülüğünde Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa'ya yapılan ihracatın desteğiyle yılın ilk dokuz ayında yüzde 5.7 artışla 118.23 milyar dolar oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın Eylül'de yüzde 6.5 artışla 13.3 milyar dolar olduğunu bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek Eylül ayı ihracatı olduğunu, Türkiye'nin son 12 aylık ihracatının ise yüzde 4.2 artışla 157.65 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

TİM verilerine göre Eylül ayında Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu'ya yüzde 6, Afrika'ya yüzde 15 arttı. İlk dokuz ayda AB'ye ihracat artışı yüzde 13 oldu. Irak'a yapılan ihracat Eylül'de yüzde 14 azalışla 875.7 milyon dolar oldu. Jeopolitik riskler nedeniyle Temmuz'da Irak'a yapılan ihracattaki düşüş yüzde 40'ı aşarken, Ağustos ayında ise düşüş yüzde 25 seviyesine geriledi.

Büyükekşi, Van'da yaptığı konuşmasında, "Türkiye ihracata dayalı büyüme modeline geçiş yaptı. Bunu kredi derecelendirme kuruluşlarının da objektif olarak görebilmesini ve değerlendirmesini bekliyoruz" dedi.

Eylül ayında en fazla ihracatı, 1.96 milyar dolarla otomotiv endüstrisi sektörü yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 1.67 milyar dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1.52 milyar dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

İlk dokuz aylık verilere göre ise en fazla ihracatı 16.93 milyar dolarla otomotiv endüstrisi sektörü yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 14.38 milyar dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 13.4 milyar dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

İlk dokuz aylık verilere göre otomotivde bir önceki yıl aynı döneme göre artış yüzde 7.7 olurken bu dönemde sektör toplam ihracatın yüzde 14.3'ünü gerçekleştirdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe bir önceki yıl aynı döneme göre artış yüzde 12.2 olurken bu dönemde sektör toplam ihracatın yüzde 12.2'sini gerçekleştirdi. Kimyevi maddeler sektörü ihracatında ise bir önceki yıl aynı döneme göre artış yüzde 4.1 olurken bu dönemde sektör toplam ihracatın yüzde 11.3'ünü gerçekleştirdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.