İki HES'e 324 milyon lira teklif

İki HES'e 324 milyon lira teklif

dıgüzel ve Kemer Şanlıurfa Hidroelektrik Santralleri ve bu santrallerin taşınmazların işletme hakkının verilmesiyle özelleştirme ihalesi yapıldı

A+A-

Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Adıgüzel ve Kemer Şanlıurfa Hidroelektrik Santralleri (HES) ve bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 324 milyon 100 bin lira ile Bereket Enerji Üretim AŞ verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda söz konusu santraller ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle yapılan ihalesinin nihai pazarlık görüşmesine, Gül Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis İşletme ve Ticaret AŞ, Batıçim Enerji Elektrik Üretim AŞ, Bereket Enerji Üretim AŞ, Rönesans Enerji Üretim ve Ticaret AŞ, Çelikler Taahhhüt ve Sanayi AŞ, Fernas İnşaat AŞ ve Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ şirketleri katıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığını yaptığı ihalede önce elemesiz turda kapalı zarf ile teklifler alındı. Elemesiz turda verilen 286 milyon 100 bin liralık teklifin ardından beş elemeli tur yapıldı.

Elemeli turların birincisinde Fernas İnşaat AŞ, ikincisinde Rönesans Enerji ve Üretim ve Ticaret AŞ, üçüncüsünde ise Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis İşletme ve Ticaret AŞ en düşük teklifi vererek elendi.

Elemeli turların dördüncüsünde Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, sonuncusunda da Batıçim Enerji Elektrik Üretim AŞ en düşük teklifi vererek ihaleden ayrılırken, 312 milyon 25 bin lira ile açık arttırmaya geçildi.

Arttırım aralığı 100 bin lira olarak belirlenen açık arttırmada en yüksek teklifi 324 milyon 100 bin lira ile Bereket Enerji Üretim AŞ verdi. Çelikler Taahhüt ve Sanayi AŞ ise 323 milyon 900 bin lira ile ikinci en yüksek teklifi veren firma oldu.

Teklif, ihale komisyonunun değerlendirmesinden sonra Rekabet Kurumu'nun ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun görüşüne sunulacak.

Adıgüzel HES 62, Kemer HES 48 megavatlık kurulu güce sahip bulunuyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.