İki yabancı bankadan Türk Lirası için "AL" önerisi

İki yabancı bankadan Türk Lirası için "AL" önerisi

Deutsche Bank Rus Rublesine karşı Türk Lirası alımı, Societe Generale ise rand karşısında lira uzun dolar/TL'de de kısa pozisyon önerdi

A+A-

Deutsche Bank Rus Rublesine karşı Türk Lirası alımı, Societe Generale ise rand karşısında lira uzun dolar/TL'de de kısa pozisyon önerdi.

ABD'nin geçen hafta Rusya'ya bir dizi yaptırım açıklamasıyla geçen hafta 'dolar sat, ruble al' tavsiyesinden vazgeçtiklerini hatırlatan kurum TL'de ise boğa tutumunu sürdürdüklerini belirtti. Kurum TL/Rand'da yükseliş için daha fazla alan olduğunu, bu nedenle de 'TL al, Rand sat' hedeflerini 2.70'ten 2.80'e yükselttiklerini, zarar kes seviyesini ise 2.40'tan 2.55'e çektiklerini açıkladı.

Kurum TL/Ruble'ye dair de "2019 yılı için rublede boğa tutumumuzu sürdürsek de TL/Ruble'de uzun pozisyon için bir alan görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kurum bunun nedenlerini ise şöyle açıkladı;

"1) Cari işlemler hesabındaki mevsimsellik

Rusya ile Türkiye arasında cari denge mevsimselliği önemli ölçüde farklılaştı. Türkiye'nin turizm gelirleri yaz boyunca cari dengeyi desteklerken Rusya'da cari denge hidrokarbon ihracatının düşmesinden olumsuz etkileniyor. Bunun yanı sıra Türkiye bu yılın 3. çeyreğinde cari fazla verebilir, bu da kırılganlığını azaltıyor.

2) Pozisyonlanma ve performans

2 ülkenin para birimi arasındaki pozisyonlanma ve performans bu sene ayrıştı. Değerlendirmemize göre gelişen ülke piyasaları arasında en çok Rus tahvillerindeki pozisyonlanma kötüleşti. Türkiye'ye ise son verilere göre girişler arttı.

3) Yaptırımlar

Cuma günü ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar açıkladı, Bu durum Rus varlıklarına yönelik yapıcı olan yatırımcı algısını kötüleştirebilir ve portföy akımlarını azaltabilir"

Societe Generale rand karşısında TL uzun tavsiyesinde bulundu

Londra'da bulunan gelişen piyasalar stratejisti Phoneix Kalen'in müşteri notunda Türkiye'nin küresel faiz avı ve ekonomik dengelenmeden fayda sağlayacağı belirtildi.

Kalen, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye'ye etkisinin sınırlı olduğunu ve Türkiye'ye yönelik ABD yaptırımı riskinin de savuşturulduğunu ekledi.

Güney Afrika'nın mali baskılara karşı kırılgan olmayı sürdürdüğünü ve tırmanan ticaret anlaşmazlığının etkisinin yüksek olduğunu belirten SocGen stratejisti, randı destekleyecek bir para politikasının olmadığının altını çizdi.

Bankanın TL/rand paritesinde hedefi 3.2428, zararı durdur emri 2.4924 seviyesinde bulunuyor.

"Dolar/TL 'de hedef 4.7026" 

Ayrıca Kalen'in notuna göre banka, dolar/TL kurunda kısa pozisyon tavsiyesi verdi. Bankanın tavsiyesine göre dolar/TL'de hedef 4.7026, zararı durdur emri ise 5.8091 seviyesinde bulunuyor.

Kalen'in raporunda yüksek faizin jeopolitik veya Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin endişelerin dengelenmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

Notta, "İyileşen enflasyon görünümü, sert faiz indirimlerine rağmen Türk varlıklarını reel faizlerle hala cazip kılıyor." ifadesi yer aldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.