İki yıl sonra Rusya'ya ilk domates

İki yıl sonra Rusya'ya ilk domates

Uçak krizi ile kesilen ilişkilerin ardından Türkiye'den Rusya'ya ilk domates ihracatı yapıldı

A+A-

Antalya’dan, Rusya’ya tam 23 ay sonra ilk domates ihracatı Manavgat’tan yapıldı.

2 Aralık’taki ilk ihracatta Süral Tarım, Rusya’ya 50 bin 226 dolarlık domates gönderdi. Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında 2015’in Kasım ayında yaşanan uçak krizi sonrasında 1 Ocak 2016’da Türk domatesinin ithalatı yasaklandı. İki ülke liderinin görüşmeleri neticesinde Eylül 2016’dan itibaren turizm, ithalat ve ihracatta ilişkilerin düzeltilmeye başlandığı Rusya ile masadaki en önemli başlıklardan birini oluşturan domates ihracatında Antalya, yaklaşık iki yıl sonra Rusya’ya ilk ürünü gönderdi. 2016’ya kadar Antalya’nın domates ihracatında milyonlarca dolar rakamlarıyla her yıl en çok domates ihracatı yapılan ülkeler arasında ilk sırada yer alan Rusya, iki yıldır listeye giremedi. 2 Aralık günü yapılan ihracatla Rusya, en çok ihracat yapılan ülkeler arasına 40’ıncı sırada geri döndü.

Bu yılın 11 aylık dönemindeki domates ihracatı verilerine göre en yüksek ihracat, geçen yıla göre yüzde 29 artışla 21 milyon 821 bin dolar olarak Beyaz Rusya’ya yapıldı. İkinci sırada yüzde 53 artışla 20 milyon 231 bin dolarihracatla Romanya yer aldı. Üçüncü sıradaki Bulgaristan’a yüzde 43 artışla 10 milyon 921 bin dolarlık domates ihracatı gerçekleşti. 1 milyon Dolar ve üzerinde en çok domates gönderilen diğer ülkelerden bazıları ise şöyle: “Ukrayna 8.4,, Almanya 4.9, Polonya 3.2, Moldova 3 ve Irak ise 3 milyon dolar.”

Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.