IMF ABD'nin büyüme tahminini düşürdü

IMF ABD'nin büyüme tahminini düşürdü

IMF, ABD'nin büyüme tahminini düşürürken küresel ekonomik büyüme tahminini değiştirmedi

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel görünüme dair yarı yıl raporunda ABD'nin büyüme tahminlerini düşürdü. IMF, İngiltere'nin AB'den ayrılması, ABD seçimleri ve artan korumacılığın ekonomilere baskı yaptığına dair uyarıda bulundu. 
IMF ABD'nin bu yılki büyüme tahminini %2.2'den %1.6'ya, 2017 için ise % 2.5'ten % 2.2'ye düşürdü. IMF İngiltere'nin bu yıl için büyüme tahminini %1.7'den %1.8'e yükseltti. 2017 için ise %1.3'ten %1.1'e düşürdü.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 3.1'DE KALDI 
IMF Euro Bölgesi için büyüme tahminini bu yıl için %1.7'ye, 2017 için %1.5'e yükseltirken Çin'in büyüme beklentileri ise değişmeyerek bu yıl için %6.6, 2017 için %6.2'de kaldı.
Kuruluş 2016 küresel büyüme beklentisini %3.1'de, 2017 beklentisini %3.4'te tuttu. Japonya'nın büyüme tahmini ise bu yıl için %0.3'ten %0.5'e çıkartıldı.

IMF Başekonomisti Maurice Obstfeld Washington'da düzenlenen basın toplantısında Fed'in geçen ay faizleri değiştirmemesinin doğru bir karar olduğunu ancak önümüzdeki aylarda faiz artırmasının uygun olacağını belirtti. 
Obstfeld ABD'deki Başkanlık seçimlerinin ekonomik belirsizliğe neden olduğuna dikkat çekti. Piyasaların Brexit sonrasında hızlıca toparlandığını ifade eden Obstfeld Çin'in orta vadeli görünümüne dair endişeli olduğunu vurguladı. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.