IMF, ABD'yi uyardı

IMF, ABD'yi uyardı

IMF, ABD'yi düşük gelirli kesimleri desteklemesi, yatırımları artırması için uyardı

A+A-

IMF, ABD'yi düşük gelirli kesimleri desteklemesi, yoksullukla mücadele etmesi ve gerek eyaletler gerekse federal yönetim cephesinde altyapı yatırımlarını artırması için uyardı.

IMF, Madde 4 kapsamında ABD için hazırladığı yıllık gözden geçirme raporunda, ABD ekonomisinin istihdam yaratma ve işsizliğin azaltılması aşamasında sağladığı başarıyı överken, ekonominin finansal piyasalarda oynaklık, güçlenen dolar ve bastırılmış glosal talep karşısında dirençlerini tekrar tekrar kanıtladığını vurguladı. Yakalanan bu önemli başarılara rağmen ABD'nin güçlü ve sürdürülebilir büyümeyi ende etmede potansiyel olarak ciddi uzun vadeli zorluklarla karşı karşıla olduğuna işaret eden IMF, "Bir an önce somut politika eylemlerine ihtiyaç var" değerlendirmesini yaptığı ABD'ye atılması gereken politika adımları konusunda tavsiyelerde bulundu.

IMF Başkanı Christine Lagarde'de hazırlanan raporun tanıtımı için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, son aylardaki tersliklere rağmen ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirtti. Sürdürüleblir, güçlü ve dengeli büyümenin devam ettirilmesi için yapılması gerekenler olduğunu ifade eden Lagarde, gelecekteki büyüme için zorluk yaratan 4 faktör olduğunu aktardı.

Lagarde bu 4 faktörü, iş gücüne katılım oranında düşüş, verimlilik büyümesinin yavaşlaması, gelir ve refahın dağılımının giderek daha fazla kutuplaşması ve yoksulluk içinde yaşayan nüfusun oranını çok yüksek seviyeler çıkması olarak sıraladı.

IMF uzmanları bunların üstesinden gelinmesi için ABD'ye eyalet ve federal yönetim seviyesinde altyapı yatırımlarını artırmayı, çalışmayan yoksullar için sosyal programları artırmayışı, geniş kapsamlı nitelik temelli göç reformunu, aile dostu sosyal yardımları derinleştirmeyi ve ilerletmeyi, eğitim programları için daha fazla fon ayırmayı, geniş kapsamlı kurumlar vergisi reformunu ve Avrupa ile ticaret ve ylatırım anlaşmasını tamamlamayı tavsiye ettiler.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.