IMF resesyon beklemiyor, ikinci yarı toparlanma olabilir

IMF resesyon beklemiyor, ikinci yarı toparlanma olabilir

IMF/Lagarde, "Kısa vadede resesyon beklemiyoruz, aslında yılın ikinci yarısında biraz toparlanma bekliyoruz"

A+A-

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin Ocak ayından bu yana ivme kaybettiğini ve bunun gelecek hafta başlayacak IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları öncesinde açıklanacak global ekonomi için görünüm raporunda bunun ortaya konacağını bildirdi.

Ancak kısa vadede küresel ekonomide bir resesyon beklemediklerini ifade eden Lagarde, "2019'un ikinci yarısında ve 2020'ye girerken büyümede biraz toparlanma bekliyoruz" diye konuştu.

Bununla birlikte büyümede toparlanmanın aşağı yönlü risklere karşı kırılgan olmasını beklediklerini ifade eden Lagarde, aşağı yönlü riskler arasında Brexit'i de işaret etti. 

Lagarde, "Küresel ekonomi hassas bir dönemde. Bu, bizim politikalarda yanlış adımlardan kaçınmanın yanı sıra, doğru politika adımlarını attığımızdan emin olmamız gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Tesis, makina ve istihdam yaratıcı yatırımları artıracak bir ticaret entegrasyonu yolunun bulunması gerektiğini, ticari bariyerlerin yatırım ve istihdama zarar verdiğini anlatan Lagarde, "Ticaret politikasında yanlış adımlardan kaçınılmalı" diye konuştu. 

Yolsuzlukla mücadele tedbirlerinin artırılmasını isteyen Lagarde, yolsuzluğun azalmasının ülkelerin daha yüksek vergi gelirleri elde temlerinin yolunu açacağını vurguladı. 

Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.