IMF'den Brexit değerlendirmesi

IMF'den Brexit değerlendirmesi

IMF, İngiltere'nin AB'den çıkması durumunda finansal piyasalardaki volatilitenin yükseleceği, istikrarın kötüleşebileceğini açıkladı

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşik Krallık ekonomisine ilişkin değerlendirmeleri içeren ve Brexit'e de yer verilen 4. Madde Konsültasyon Raporu'nu yayınladı.

Raporda, Britanya ekonomisinin son yıllarda diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha iyi bir performans gösterdiği ancak Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin belirsizliğin yılın başından bu yana büyümeyi yavaşlattığı vurgulandı.

Ülke ekonomisinin geleceğine yönelik temel senaryonun AB'de kalınması üzerine kurulduğu belirtilen raporda, "Birleşik Krallık'ın, AB içinde kalmayı sürdüreceğini öngören temel senaryoya göre, ekonomik büyüme, referandumun etkilerinin azalmasıyla toparlanarak orta vadede ortalama yüzde 2,2 seviyesinde dengelenecektir" değerlendirmesine yer verildi.

'Müzakereler bile en az 3 yıl sürüyor'

Birleşik Krallık için en büyük riskin yaklaşan AB referandumu olduğu ifade edilen raporda, birlikten ayrılmanın (Brexit) net etkisinin ciddi derecede negatif olacağının altı çizildi. 

Brexit'in, sonuçları belirsiz uzun bir müzakere döneminin başlangıcı olacağına işaret edilen IMF raporunda, şunlar kaydedildi:

"AB'den çıkılmasına yönelik bir kararın ardından, Birleşik Krallık, AB ile yeni ilişkilerini müzakere etmek zorunda kalacaktır. AB'den çıkılmasına yönelik süreç daha önce test edilmediği ve yeni bir anlaşmanın oy birliğiyle onaylanması gerektiği için önemli politik riskleri beraberinde getirecektir. AB'nin mevcut anlaşmaları, Birleşik Krallık'ın AB üyesi olmayan 60 ülkeyle olan ticari ilişkilerini kapsıyor. Birleşik Krallık, ayrıca bu ülkelerle eş zamanlı müzakareler yürütmek zorunda kalacaktır. Basit ikili ticaret anlaşmaları için yapılan müzakerelerin bile en az 3 yıl aldığı göz önüne alınırsa, bu süreç çok uzun yıllar sürebilir."

'Sermaye akışları etkilenir'

Raporda, Birleşik Krallık'ın yeni ticaret, göçmenlik ve diğer yasal düzenlemelerine yönelik belirsizliklerin, orta vadede yatırımları sekteye uğratacağı ve tüketici güvenini baskılayacağı da kaydedildi.

Aynı zamanda, Brexit'in sermaye akışlarını da etkileyeceği vurgulanan raporda, finansal piyasalardaki volatilitenin (dalgalanma) yükseleceği uyarısında bulunuldu.

IMF Yönetim Kurulu'nun tavsiyelerini de içeren raporda, Brexit'in gerçekleşmesi durumunda hükümetin istikrarın yeniden sağlanmasına yönelik politikalara öncelik vermesi gerektiği belirtildi. 

 

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.