IMF'den zengin ülkelere "borçları ötleyin" çağrısı

IMF'den zengin ülkelere "borçları ötleyin" çağrısı

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, zengin ülkeleri yoksul ülkelerin borç ödemelerini askıya almaya çağırdı

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, yeni tür  koronavirüs salgınıyla daha iyi mücadele edilebilmesi amacıyla,  hükümetlere dünyanın en yoksul ülkelerinin borç ödemelerini askıya  alma çağrısında bulundu.

DW'nin internet sitesinde yer alan habere göre, Çarşamba günü  yayınlanan ortak açıklamada, "Dünya Bankası grubu ve IMF, şu anda  dünyanın gelişmekte olan ülkelerinin rahatlatılması ve finans  piyasalarına güçlü bir sinyal gönderilmesi gerektiğine inanmaktadır"  denildi. İki örgüt, 20 ülkeden "tüm resmi ikili kredi  sağlayıcılarının, kendilerine müsamaha gösterilmesini isteyen IDA  ülkelerinden borç ödemelerini askıya alma" çağrısına destek  vermelerini istedi.

Dünya Bankası ve IMF, bu ülkelerin nasıl bir finansmana ihtiyaç  duydukları ve borçlarının sürdürülebilir olup olmadığını ortaya  koyacak bir analiz yapılmasını da istedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.