İngilizler kararını verdi gözler Cameron'da

İngilizler kararını verdi gözler Cameron'da

İngiltere'de halk, Ülke'nin geleceğinin Avrupa Birliği'nde olmadığına karar verdi

A+A-

Dün yapılan referandumda halkın yüzde 51'den fazlasının AB'den ayrılma yönünde oy kullandklarının ortaya çıkmasının ardından gözler sürecin nasıl işleyeceğine çevrildi.

İngiltere'nin AB'den ayrılması kampanyasını yürütenlerden UKIP'in Başkanı Farage, Başbakan David Cameron'un istifasını istedi. Ancak Cameron'a yakın kaynaklar bir istifanın gelmeyeceğini ifade ediyorlar. Siyasi gözlemciler de Başbakan Cameron'un hemen istifa etmek yerine bir takvim ortaya koymasını ve Muhafazakar Parti içindeki liderlik yarışının sonucunu beklemeyi tercih etmesinin daha muhtemel olduğunu ifade ediyorlar. Muhafazakar Parti'de lider değişikliğine gidilmesi halinde ise bir erken genel seçim için baskının artacağı öngörülüyor,

İngiltere'nin AB'den ayrılması süreci konusunda ise Lizbon Anlaşması'da yer alan bir ülkenin Avrupa Birliği'ni terk etme mekanizmasını belirleyen Madde 50'nin yürürlüğe sokulması konusunda Başbakan Cameron'un çağrı yapması gerekiyor. Cameron daha önce yaptığı açıklamalarda referandumdan 'ayrılma' kararı çıkması halinde bu maddenin hemen yürürlüğe girmesini isteyeceğini ifade etmişti. AB liderlerinin de Cameron'a bu konuda hızla adım atması için baskı yapmaları bekleniyor.

İngiltere'nin Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini yürürülüğe sokmak yerine 1972 yılırndaki AB ortaklık anlaşmasını iptal ederek AB'den tek taraflı olarak çekildiğini duyurması da mümkün. Ancak böyle bir adımın birçok AB üyesi ülkenin tepkisini çekeceği ifade ediliyor. Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi AB'den ayrılmak isteyen bir ülke ile müzakerelerin 2 yılda tamamlanmasını öngörüyor.

Bu süreçte İngiltere üye ülkeler ile doğrudan müzakere yapmayacak. Üye ülkeler kendi aralarında toplanarak bir çerçeve belirleyeceler ve İngiltere teknik müzakereleri AB Komisyonu ile yürütecek. Bu süreçte İngiltere AB anlaşmalarına ve yasalarına uymaya devam etmekle yükümlü olacak, ancak karar alma süreçlerinde yer alamayacak. Üye ülkelerin tamamı anlaşırlar ise ayrılma müzakereleri için süre uzatılabilecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.