"İngiltere bu yaz resesyona girebilir!"

"İngiltere bu yaz resesyona girebilir!"

1950'lerin ortalarından bu yana hane halkı gelirlerinde yaşanan en büyük daralmanın nedeniyle, Britanya ekonomisi bu yaz durgunluğa girme riskiyle karşı karşıya.

A+A-

Ekonomistler, karantina sonrası büyümenin yavaşlaması ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra artan yaşam maliyetlerinin oluşturduğu çifte darbenin, Britanya'da art arda iki çeyrek boyunca gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) düşüşe yol açabileceğini ve bunun resesyon tanımı olduğunu söyledi.

Şubat ayında beklenenden daha zayıf bir büyüme performansının ve enflasyon oranının geçen ay 1992'den bu yana en yüksek seviyelere ulaşmasının ardından City tahmincileri, Birleşik Krallık GSYİH'sının artık bu yaz eğilim tersine dönmeden önce, 2022'nin ilk çeyreğinde yaklaşık %1 oranında büyüme yolunda olduğunu söyledi.

Analistler, resmi tatillerin genellikle genel ekonomik çıktıda düşüşe yol açması nedeniyle, Haziran ayında Kraliçe'nin platin yıldönümü için ek bir banka tatili ile faaliyetin azalacağını söyledi. İnsanları Covid-19'a karşı aşılamak için yoğun geçen bir kıştan sonra sağlık sektöründe daha düşük faaliyet oranlarına dönüşün yanı sıra yükselen yaşam maliyeti karşısında harcamalarını dizginleyen hanehalklarının da büyümeye baskı vermesi bekleniyor.

Hollanda bankası ING'de ekonomist olan James Smith, ekonominin ikinci çeyrekte küçülme olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Banka, Haziran ayının sonuna kadar olan üç ayda %0,3'lük bir daralma ve ardından üçüncü çeyrekte yalnızca %0,2'lik bir büyüme öngörüyor.